Bitki Çayları

Bebeklere Anason Çayı Verilir mi? Anason Çayı Nasıl Kullanılmalıdır?

Bebeklerde özellikle sindirim, kolik ve gaz sorunları için anasondan yapılan çayın kullanımı tercih edilmelidir. Bu çay kısa sürede sorunun ortadan kalkması konusunda destek sağlar.

Bebekler İçin Anason Çayı


Anason tohumu

Bebeklerde kullanılacak olan anason tohumu kolik ve sindirim problemleri için etkili bir ilaç olarak bilinmektedir. Anason tohumlarından yapılacak olan çaylar sağlık yararları arasında çeşitli sindirim problemlerini tedavi altına almak, diş ağrısı ile şiddetli adet kramplarını ortadan kaldırmak için ilaç olan antiparaziter özellikler bulunmaktadır. Güçlü fitokimyasalları göğüste oluşan tıkanıklığı ve öksürüğü tedavi altına almak adına da etkilidir. Aslında doğal bitkisel ilaç, üst solunum yolu üzerinde bir ısınma, antiseptik etkilere sahiptir. Akan salgıların azalması konusunda yardımcı olur. Anasonun tohumlarında ayrıca bir anne sütünde prolaktin seviyelerini yükseltme özelliği bulunur. Süt üretimini uyarmak adına sıklıkla kullanılır. Kolik ve mide rahatsızlığı için etkili bir tedavi olduğuna inanılmaktadır. Sindirim rahatsızlıkları yaşayan bebeklerde aşırı sindirim sıvılarının salgılanmasını teşvik etmek ve mide gazını azaltmak için anason suyu desteği verilir. Bebekler için sağladığı diğer faydalar arasında;

Hıçkırık Çözümü

  • Hıçkırık göğüs bölgesinde diyafram kaslarının kasılması nedeniyle ortaya çıkar.
  • Bebeklerde hıçkırık oluşumları oldukça normal bir olaydır. Sık şekilde bebeklerin çoğunda ortaya çıkabilir.
  • Beslenme esnasında çok miktarda havanın yutulmasından dolayı hıçkırık ortaya çıkabilir.
  • Anasondan yapılan çayı bebeğe vermek, acı suyu ortadan kaldırmak, bu acılı durumu hafifletmeye yardımcı olabilir. Anason tohumundan su vermek de hıçkırık için etkili bir ilaçtır.

Anason çayının diğer faydaları:

  • Boğazla ve akciğerlerde bulunan balgamı gevşetmeye yardımcı olduğundan dolayı mükemmel bir balgam söktürücü özelliği bulunur.
  • Doğal gargara suyu özelliği bulunur. Yetişkinler ve gargara yapabilecek kadar büyüyen çocuklar tarafından kullanılabilir.
  • Soğuk algınlığı, sinüzit,  zatürre ve bronşit gibi solunum rahatsızlıkları konusunda genel tedaviye destek sağlar. Bu sorunlarda bebeklere gün içine yayarak 4 çay kaşığı kullanımı yapılmalıdır.
  • Anne sütünün artması ve gelişmesi konusunda yardımcı olabilir.
  • Anason tohumlarının sağlık yararları arasında, çeşitli sindirim problemleri için etkili bir çare haline getiren anti parazitik özellikler bulunmaktadır.
  • Öksürük ve göğüs tıkanıklığının giderilmesi konusunda yardımcı olur.
  • Bu içecek üst solunum yolu üzerinde antiseptik ve ısınma etkisi yaratır. Aynı zamanda akan salgıları rahatlamasını sağlar. Burunda ve genizde oluşan sümüğün kısa sürede çözülmesi için gün içinde 2 çay kaşığı kullanımı bebekler için verilir.
  • Sindirim problemleri yaşayan kolikli bebeklerde mide gazını azaltmak için anason tohumu ile beslenme yapılmalıdır. Aynı zamanda aşırı sindirim sıvılarının salgılanması konusunda teşvik eder.

Bebekler için Anason Tohumu Nasıl Kullanılır?

Bebeklerde özellikle kolik sorunu ile uğraşmak oldukça zordur. Çoğu zaman bebekler bu konuda acı çeker ve sürekli olarak bacaklarını karınlarına çekerler. Bazı durumlarda oluşan bu ağrı, gazla ilgilidir ve anasondan yapılan içecek ile giderilebilir. Bebeklerin kolik durumları tedavi altına için anason suyu kullanılmıştır. Bebeğin karnına nazik bir şekilde inen anason tohumu suyu bebeklerde gazın neden olduğu ağrıyı hafifletebilir. Ev yapımı anason tohumu kolik suyu yapmak için, an çay kaşığı anason tohumu ve iki bardak su gerekir. Bebekler için bitkisel kolik infüzyonu yapmak için;

Anason çayı

  • 1 çay kaşığı anason
  • 1 su bardağı içme suyu

Suyun içine hafif şekilde ezilmiş anason tohumu eklenir ve yaklaşık on dakika boyunca kaynatılır. Ardından tohumlar süzülür ve anason tohumu suyunun soğuması için kenarda bekletilmesi gerekir. Bunu üç günlüğüne buzdolabında saklamak önemlidir. Dışarıda kalması bozulmasına neden olur. Buzdolabından kullanım yapılacak kadar içecek çıkartılır ve oda sıcaklığına ulaştığı zaman bebeğe verilmelidir. İçeceği bebeklere ilaç damlalığı kullanarak uygulamak gerekir.

Anason tohumları

  • 1 çay kaşığı anason tohumları
  • Su

Tohumların üzerine direkt olarak kaynatılan su dökülür ve 10 dakika süresince bekletilir. Ardından hemen süzülerek soğumaya bırakılır.

  • Altı aylıktan daha küçük bebeklere iki ile üç damla anason suyu verilmelidir. Bir yaşından küçük bebeklere ise yarım damlalık içecek yeterli olur.
  • Anason tohumu diğer doğal ilaçlardan farklı olarak tüm yan etkilerden arındırılmıştır. Bundan dolayı bebeğe herhangi bir şekilde zarar vermez.
  • Bu nedenle en iyi sonuçlar için bu kolik tedavisi her üç saatte bir dört saate kadar tekrarlanabilir.
  • Çay yapmak oldukça kolaydır.
  • Çocuklar ve yetişkinler için isteğe bağlı olarak şeker ya da bal ile tatlandırma yapılabilir. Ilık hale getirildikten sonra hoş kokulu ve yatıştırıcı çayın içilmesi gerekir.
  • Bebekler için oda sıcaklığına soğumaya bırakılmalıdır. Daha sonra sabahları 1-2 çay kaşığı ve 1-2 akşam verilmesi faydalı olur. Bebekler tatlı lezzetinden dolayı fazlasıyla beğenir. 

Bebeklerde meydana gelen gaz sorunlarının da ortadan kalkması konusunda önemli ölçüde fayda da bulunur. Özellikle kabız olan bebeklere gün içinde 2 ile 3 ç.ay kaşığı verildiği zaman kısa sürede sorun ortadan kalkar. Birkaç gündür huysuz ve şişkin olmaktan dolayı huzursuz olan bebekler için de anne ve babalar bu çayı kullanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı