Sorular

Bebeklerde Hangi Bitki Çaylarının Kullanımı Yapılır?

Bebekler İçin Bitki Çayları

Bebeklere verilecek olan bitki çaylarının uzman doktor bilgisi dahilinde kullanılması önemli bir kuraldır. Kullanılan çayların kesinlikle dozajında kullanılması gerekir.

Bebekler ve Bitki Çayları

Bugün birçok anne ve baba bebeklerinin hastalığa ilaçsız yaklaşımlar kullanmak ister. Bu tarz işlemler her zamankinden daha caziptir. Hatta yapılan bir araştırmada normal ilaç yerine doğal ilaçların kullanımının daha fazla istendiği ve popüler olduğu da ortaya çıkmıştır.  Elbette, çocuğunuzda geleneksel tıbbi bakım gerektiren bir sağlık sorunu varsa, her zaman çocuk doktorunu aramak gerekir. Zaten bitkisel çayların kullanımı konusunda da her daim uzman doktorun görüşünü almak önemlidir. Çaylar bebeklerin rahatlamasına, gazlarının ortadan kalkmasına, uykusuzluk sorunlarının yok olmasına, kan şekeri, reflü, kolik ve mide sorunlarının iyileşmesine olanak sağlar. Bitki çaylarını kullanacak olan anne ve babaların bu çayların dozajı konusundaki detaylara da dikkat etmesi gerekir. Aksi halde sorun yaşamamak elde değildir. Önemli dozajında ve tarifine uygun şekilde kullanım yapmaktır.

Bebek Bitki Çayları

Bebekler için bitki çayı kullanımı;

Kolik ve Uykusuzluk

Papatya, bağırsak spazmlarını rahatlatır ve sakin bir zihinsel durumu destekler. Bazı araştırmalar, papatyadaki aktif kimyasalların, beyinde hafif bir yatıştırıcı olarak aynı etkiye sahip olduğunu, ancak yan etkilerin olmadığını göstermektedir. Bitkisi kolik için yüzyıllık bir halk çözümdür ve son araştırmalar onun etkinliğini desteklemektedir. Anne sütüyle beslenen yavru bebeklerden oluşan bir İtalyan çalışmasında, papatya çayı verilen bebeklerin yüzde 85’inde ağlama zamanı azalmıştır. Çok nadiren, 6 aylık veya daha büyük bir bebek ragweeye (papatyaya benzeyen bir bitki) duyarlı olabilir. Papatya çayı içtikten sonra döküntü oluşturabilir. Bir döküntü fark ederseniz, bebeğinize papatya çayı vermeyi bırakmak gerekir.

  • 1 çay kaşığı papatya çiçekleri
  • 1 bardak su

Papatyanın çiçeklerinin üzerine dökülen kaynar su 5 dakika bekletilir ve süzülerek içime hazır hale getirilir. Uyumayan bebekleri uyutan bir çaydır. Bebekleri sağlıklı şekilde uyutmak adına düzenli kullanılması gerekir.

Yüksek Kan Şekeri

Tarçın, şekerin içeri girmesine ve dolayısıyla kan şekerinin düşmesine izin vermek için doğrudan hücreler üzerinde çalışan aktif bir bileşime sahip olabilir. Bu alandaki araştırmalar oldukça yeni olduğu için, bilim adamları hala tarçının kan şekerini düşürmek için nasıl çalıştığını halen incelemektedir. Yetişkinlere yönelik olan kanıt araştırması, tarçının yiyeceklere veya içeceklere eklendiğinde kan şekerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Tip 2 diyabetli bireylerin bir çalışmasında, yarım çay kaşığı günde 2-1 çay kaşığı tarçın tarçınında tüketildiklerinde kan şekeri seviyeleri önemli ölçüde azalmıştır. Bebeklerin diyetindeki ekstra tarçın, yaşam tarzı değişikliklerini tamamlanarak değiştirmemelidir.

  • 1 adet çubuk tarçın
  • 1 su bardağı kaynatılmış sıcak su

Tarçın üzerine direkt olarak su aktarılır. 5 dakika kadar bekletildikten sonra süzülür ve hazır hale gelir. Gün içinde 5 yemek kaşığı verilir. Bunun aralıklı olarak verilmesi de çok önemlidir.

Nazal Alerjiler

Elmalarda bulunan bir flavonoid olan Quercetin, vücudun histaminleri, artan mukus üretimini, hapşırma ve sulu gözleri tetikleyen alerjik bileşikleri serbest bırakmasını engeller.  Çocuğun diyetine quercetin içeren yiyecekler eklemek, uzun süren hafif semptomlar veya semptomlar anlamına gelir. Ek olarak mevcut olmasına rağmen, çoğu doktor çocuklara sahip olan yiyecekleri (örneğin yaban mersini, ahududu ve soğan) ile desteklemelerini önermektedir, çünkü bunlar takviyelerde bulunmayan birçok antioksidan ve besleyici ile yüklüdür. Elma çayları bebekler için hazır olarak da satılmaktadır. Bunun dışında evde anne ya da babalar kendileri de yapabilir. Uygulama için;

  • 1 tutam elma kurusu
  • 1 su bardağı su

Kaynayan suyun içine atılan elma kuruları 5 dakika boyunca kısık ateş üzerinde kaynatılır. Ardından süzülen içecek soğuduktan sonra gün içinde bebeklere verilir. Gün içinde 5 yemek kaşığı verilir. Bunun aralıklı olarak verilmesi de çok önemlidir.

Zencefil

Bitki grip ile ilişkili mide bulantısı ve kusmaya yardımcı olabilir. Yüksek ateş ve baş ağrısına da yardımcı olacak etkileri bulunur. Taze zencefil kökü, sinüs semptomlarına ve tıkanıklığa karşı çok etkili bir çay yapmak için demlenmelidir.

  • Yarım zencefil kökü bir su bardağı kaynar suyun içinde 5 dakika kaynatılır.
  • Ardından süzülen içecek soğuduktan sonra içime hazır hale gelir.
  • Zencefil dışına ebegümeci ve ahududu gibi daha asidik çaylar daha az tatlıdır. Bunlar soğuk içeceklere harika bir alternatif olur.

2 ve 3 aylık Bebek Çayları

Bu ay aralığında olan bebekler için her bitki kullanımı yapılamaz. Bu kadar küçük bebekler için humana rezene çayları verilmeli ve bunların da uzman hekim bilgisi dâhilinde kullanılması gerekir. Nasıl kullanılacağı ve ne zaman kullanılacağı konusunda uzman hekimler anne ile babalara gerekli olan tüm detayları verecektir. Bu çaylar bebekler küçük olduğu için günde 1 defa verilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı