Bitki ÇaylarıRezene Çayı

Bebeklere Rezene Çayı Vermek Zararlı Mıdır? Rezenenin Faydaları

Rezene çayı her yaştaki bireyin bir çok soruna karşı keyifle tükettiği bitki çaylarındandır. Peki bebeklere bu çay bebeklere verilebilir mi? İşte bebekler için rezenenin faydaları…

Bebeklere Rezene Çayı

Rezene çayı bir çok kesim tarafından özellikle hazımsızlık ve uyku problemleri için tercih edilen çaylardandır. Ancak solunum yolu hastalıklarından kadın sağlığına kadar bir çok hastalığın bitkisel tedavisinde kullanılabilmektedir. Lakin küçük bebeklere verilebilmesi konusunda fikir ayrılıkları oluşmuştur. Yeni doğanların ve bebeklik çağındaki çocukların bir çok bitki çayına karşı vücutları yeterli dirence sahip değildir. Peki yeni doğanlara rezene çayı verilir mi? 

bebeklere rezene çayı

Yeni doğanlarda gaz problemleri ile karşılaşıldığında belirtilen dozları aşmadan rezene verilebilmektedir. Ancak bazı bebeklerde alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bu nedenle bebeğe verilmeden önce bir uzmana danışmakta ve gerekli alerji testlerini yaptırmakta fayda vardır. 

Özellikle 40 günün altındaki bebeklere anne sütü dışında rezene dahil olmak üzere hiç bir ek gıda verilmemelidir. Uzmanlar doktor tavsiyesi olmadığı takdirde özellikle 6 ayın altındaki bebeklere verilmemesi gerektiğini vurguluyor. Ancak yapılan araştırmalar 6 aydan büyük bebeklerde yaşanan gaz sancısı ve hazım problemleri için günde 50 miligramı aşmayacak şekilde rezene çayı verilmesinin bebeğe iyi geldiğini gösteriyor. Buna ek olarak hamile bayanların da rezene çayı tüketmemesi bebeğin gelişimi açısından önem taşımaktadır. Özellikle riskli gebeliklerde rahim kasılmalarını arttırabileceğinden tavsiye edilmemektedir. Doktor tavsiyesi ile kullanımında da günde 2 fincandan fazla tüketilmemesi gerekmektedir. 

rezene çayı

Rezene Çayı ve Faydaları

Bebeklik döneminde en sık rastlanan problemler gaz sancıları ve uykusuzluktur. Henüz küçük olan bebeklere bu problemler ile ilgili ilaç kullanımı doğru değildir. Ancak doğru şekilde hazırlanan bitki çaylarıyla doğal bir şekilde bebeğinizin rahat bir gece geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bebeklere verilecek rezene çayı günde 2 çay kaşığını geçmeyecek şekilde olmalıdır. 

Rezene çayı bebeklere verilirken hazırlama şekli ve özellikle ısısı çok önemlidir. Dokuları oldukça hassas ve gelişmekte olan bebeğe 37 dereceden daha sıcak bir içecek kesinlikle verilmemelidir. Bunun yanı sıra poşet çaylardan yararlanılmamalıdır. Yetişkinler için bile oldukça zararlı olabilen poşet çaylar bağışıklık sistemi henüz gelişimini tamamlamamış olan çocuklar için tehlikeli olabilmektedir. 

Bu bitki çayı düzenli kullanımda bağırsaklardaki mikrobik oluşumları engellemeye yardımcı olacaktır. Aynı zamanda yeme problemi yaşayan bebeklerde iştah açmaya da yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra huzursuzluğu azaltarak sakinleştirmeye ve rahat bir uykuya yardımcı olur. Doğru kullanımı sonucunda bağışıklık sistemini güçlendirir ve özellikle mikrobik hastalıklara karşı güçlü bir koruma mekanizması geliştirir. Peki bebeklere özel rezene çayı nasıl hazırlanmalıdır? İşte en güzel çay tarifleri…

rezene

Yeni Doğanlar İçin Rezene 

  • 1 çay kaşığı rezene
  • 1 su bardağı su

Bebekler için en uygun kullanımı aktarlardan temin edebileceğiniz tohum olarak satılan kurutulmuş bitkilerdir. Bebeğin metabolizmasına zarar vermemesi için içerisine ek bir gıda eklenmemesi etkisini arttıracaktır. Özellikle 6 ayın altında ek gıdaya geçilmemiş bebekler için uygun olan bu tarif ile bebeğinizin sindirim sistemini rahatlatabilir ve uyku problemlerini azaltabilirsiniz. 1 çay kaşığı kadar bitki önceden kaynatılmış içme suyu içerisinde 20 dakika demlendirilir. Demleme işlemi tercihen cam veya porselen, kapaklı bir demlik içerisinde yapılmalıdır. 20 dakika demlendikten sonra tohumlar süzülür ve içerisine mini ısı ölçer steril bir şekilde yerleştirilerek çayın 37 derecenin altına düşmesi beklenir. Ardından 3 aydan küçük bebeklere bir çay kaşığı kadar anne sütüne karıştırılarak verilmelidir. 3-6 ay arası için de 2 çay kaşığı kadar en az yarım saat arayla verilebilir. 

6 Aydan Büyük Çocuklar İçin Rezene Çayı

  • 1 çay kaşığı rezene tohumu
  • Yarım çay kaşığı papatya
  • Çeyrek dilim elma
  • Yarım tatlı kaşığı doğal bal
  • 1,5 su bardağı su

6 aydan sonra ek gıdaya başlanması ile beraber bebeklerin metabolizmaları da daha dayanıklı hale gelecektir. Bu tarif ile hazırlanan bitki çayı rezene tohumlarının etkisini arttırmaya yardımcı olacaktır. Bebeğinizin ek gıdaya geçiş ile yaşayacağı hazımsızlık, kabız veya ishal gibi problemleri azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca Diş çıkarma döneminde artan ateş ve uykusuzluk gibi problemlerde de etkili bir yardımcıdır. Öncelikle su ve elma dilimi kaynatılır. Kaynamaya başlayınca ocaktan alınıp cam veya porselen demliğe aktarılır. İçine papatya ve rezene eklenip 10 dakika demlenmeye bırakılır. Malzemeler süzüldükten sonra bal ile karıştırılıp, günde 2 kez 2 çay kaşığı ek gıdaya karıştırılarak verilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı