Sorular

Bayat Çayın İnsan Sağlığı Açısından Zararları ve Tüketim Önerileri

Bayat Çayın Zararları Nelerdir?

Çay, ülkemizde çok sevilen ve sık tüketilen içeceklerden biridir. Özellikle sabah saatlerinde taze demlenmiş bir bardak çay güne iyi başlamanızı sağlar. Akşamdan kalma çayı ısıtmak ise tehlikeli olabilir.

Bayat Çayın Zararları

Sabah kahvaltılarının ve arkadaşlarla yapılan fasılların olmazsa olmaz içeceklerinden biri de çaydır. Çoğu zaman çok sevdiğimiz için çoğu zaman da ziyan olmasın diye dökmeye bile kıyamayız. Halbuki 4 saatten daha uzun süre demlenen çay insan sağlığı açısından tehlikeli olabilir. Bunun nedeni tanen adı verilen polifenollerin çay demlendikçe yoğunlaşmasıdır. Hele de metal bir demlik içinde demleme işlemi yapılıyor ise, 3. saatin sonundan itibaren çay içindeki enzimler metal ile etkileşime girmeye başlar. Yoğun tanen kansızlıktan tanen zehirlenmesine kadar birçok hastalığa neden olurken, metal ile etkileşime giren çay beyin fonksiyonlarında bozulmaya yol açar. Bayat çayın insan sağlığı açısından zararları şöyledir:

 • Mide ekşimesi: Çay, ne kadar uzun süre demlenirse içindeki bakteri ve mantar sayısı o kadar çok artar. Bu da mide asidinin artmasına ve mide ekşimesine yol açar. Uzun süreli mide ekşimesi şikayeti mide kanseri riskini arttıran önemli bir faktördür.
 • Kabızlık: Bayat çay içindeki tanenler vücuttaki suyu atarak dehidrasyona sebep olur. Böylelikle bağırsak fonksiyonları azalmaya başlar ve kabızlığa neden olur.
 • Kansızlık: Vücuttaki tanen miktarı ne kadar artarsa demir emilimi o kadar azalır. Böylelikle zaman içinde kansızlık şikayeti ve kansızlığa bağlı hastalıklar ortaya çıkar.
 • Baş ağrısı ve uyuma zorluğu: Çay, doğal olarak kafein içerir. Bayatlamış çay içinde yer alan kafein miktarı taze demlenmiş bir çaydan çok daha fazladır. Aşırı kafein tüketiminde vücudun ilk tepkisi baş ağrısı ve seslere karşı hassasiyet hissidir. Uzun süreli tüketimde ise uykuya dalmakta zorluk ve son olarak imsonia gibi uyku bozukluğu hastalıklarına yol açar.
 • Kaygı durum bozukluğu: Yine aşırı kafein alımı sonucunda ortaya çıkan kaygı durum bozuklukları başlarda hafif gergin hissetme ile ortaya çıkar.  Stres, ellerde titreme, panik atak, öfke nöbetleri, depresyon ve son olarak anksiyete hastalığına dönüşür.
 • Diş kaybı ve kemik erimesi: Bayatlamış çay içindeki tanenler diş minelerine yapışarak kemiklerin güçsüzleşmesine ve zaman içinde diş kaybına neden olur. Bunun ilk aşaması dişlerde sararmadır. Bunu evde kendiniz deneyerek de görebilirsiniz. Taze ve şekersiz bir bardak çay içtiğinizde diş minesinin rengi değişmez. Fakat 4 saatten fazla beklemiş bir bardak çayı hele de şeker ilavesi ile birlikte içerseniz tek içimde dahi diş renginde açıkça bir sararma görünecektir. Bunun sürekli tekrar etmesi önce diş minesinin zayıflamasına, ardından diş eti çekilmelerine ve sonuç olarak diş kaybına neden olur.
 • Unutkanlık ve dikkat dağınıklığı: Özellikle metal kaplar içinde demlenen çaylar, 3 saatten daha uzun süre demlendiğinde metal ile etkileşime geçerek beyin fonksiyonlarında bozulmaya neden olur.

Tüketim Önerileri

Çayınızı hazırlarken bazı püf noktalarına dikkat etmek çayı en sağlıklı şekilde içmenize olanak tanır. Doğru demleme yöntemleri kullanıldığında taze bir bardak çay sağlık açısından oldukça faydalıdır. Fakat çay demlerken yapılan bazı hatalar sağlığınızı tehlikeye atar. Örneğin, çayı demlerken rengini hızlı versin diye atılan şeker demlenme boyunca çayın içindeki bakteri ve mantar miktarının artmasına neden olur.

Bayat çayı yeniden kaynatmak içindeki tüm antioksidanların ölmesine ve sadece kanı zehirleyen tanenin çoğalmasına yol açar.

Sağlıklı demleme için;

 • Çayınızı her zaman porselen bir demlik içinde hazırlayın.
 • Demleme sırasında çaya şeker atmayın.
 • 45 dakikadan daha uzun süre bekleyen çayları içmeyin.
 • Eğer içecekseniz ilk 15 dakikanın sonunda çayınızı süzerek bitki yapraklarının daha fazla demlenmesini önleyin.
 • Suyu kaynarken yaprakların üzerine dökmeyin. Fokurdama bitene kadar bekleyin.
 • Kireçli, musluk suları yerine temiz ve arıtılmış sular kullanın.
 • Tarihi geçmiş paketleri kullanmayın.

Çayın Doğru Hazırlama Yöntemi

 • 4 bardak kaynamış su
 • 1 tatlı kaşığı siyah çay

Hazırlama: Çayınızı hazırlarken suyunuzu çok fazla kaynatmayın. 10 saniyelik kaynatma süreci yeterlidir. Daha sonra ocağın altını kapatarak suyun fokurdaması geçene kadar bekleyin. Beklerken çay yapraklarınızı porselen bir demlik içine alın. Sıcak suyu yavaşça yaprakların üzerine ilave edin. İlk 25 dakika ideal tüketim için uygundur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı