Bitkisel Tedavi

Basura İyi Gelen Bitki Çaylarının Tarifleri ve Demlenmesi

Basur ağrıları oldukça rahatsız vermektedir. Basur olması durumunda kişilerin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Basura iyi gelen bitkisel çayların tarifleri.

Basura İyi Gelen Bitki Çayları

Basur oluşması durumunda kişinin beslenmesine dikkat etmemesi durumunda ilerlemesi büyük sorunlara neden olacaktır. Hastalığın olması durumunda kanama ve kaşıntı çok yoğun olarak hissedilecektir. Bu durumda da kişilerin daha rahat tuvalete çıkabilmeleri için kabızlık önleyici olan çayları içmeleri tavsiye edilmektedir. Hastanın mutlaka yeme alışkanlığını değiştirmesi gerekmektedir. Acı ya da ekşi gibi yiyeceklerden olabildiği kadar uzak durması çok önemlidir. Yaşam biçimini olabildiği kadar değiştirmesi sonucunda hastalık ilerlemeyecek ve iyileşecektir.

Sarı Kantaron Çayı

 • 1 yemek kaşığı sarı kantaron
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Bağırsak sistemini düzenlemesi ile bilinen sarı kantaron çayının düzenli olarak içilmesi sonucunda basurun iyileştiği görülmektedir. Sarı kantaron çayının faydalı olduğu gibi aynı zamanda da yağı da faydalı olmaktadır. Yağını bir pamuğa batırıp, basurun üzerine uygulamanız yumuşamasını sağlayacaktır. Normal kafein ya da çay içmek yerine sarı kantaron bitkisi ile demleyecek olduğunuz çayı içmeniz daha faydalı olacaktır. Sarı kantaron çayını günde 3 defa aç karnına içmeniz basur için önerilmektedir. İyi gelen bu çayı demlemek için ilk olarak tadını kötü bulanlar içemediklerinde mutlaka bal ile tatlandırmaları tavsiye edilmektedir. Bu sayede çayın içimi de daha kolay olacaktır. Kaynamakta olan suyun içerisine atılarak birkaç dakika kısık ateşte kaynatmalı ve sonrasında demini alması beklenmelidir. Süzülerek içerisine bal ilave edilmesinin sonunda içilmelidir.

Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 su bardağı su

Sindirim sisteminde ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde oldukça etkili olması ile bilinmektedir. Çayın içimi insan sağlığı açısından oldukça faydalı olduğu için diğer çayları içmek yerine yeşil çayın içilmesi önerilmektedir. Çayı demlemek için ilk olarak ılık suya ihtiyacınız vardır. Yeşil çay normal çaylar gibi demlenmez. Çok sıcak olan su ya da çok soğuk olan suya atarak demlenmemelidir. Her zaman suyun ılık olması halinde içerisine yeşil çay atılarak demini alması beklenmelidir. Sonrasında ise süzülmeli ve basuru olan kişiler bu çayı içmelidir.

Fakat çayın çok sık bir şekilde tüketilmemesi gerekmektedir. Gün içerisinde 4 defadan fazla içilmesi bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Papatya Çayı

 • 1 yemek kaşığı papatya
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 fincan su

Basur tedavisinde etkili olan ve hastalığın iyileşmesini sağlamakta olan bir bitki çayı da papatya çayı olmaktadır. Hastalıkla mücadele etmek için kullanacak olduğunu papatya çayının oldukça faydalı olduğu için sindirim sistemine de faydalı olmaktadır. Basur gibi hastalıklar ıkınma nedeniyle daha da ilerlemektedir. Bu durumun oluşmaması için günde 2 defa en az papatya çayını içmeniz önerilmektedir. Ayrıca papatya çayının sakinleştirme özelliği olduğu gibi bunun yanı sıra strese karşı da iyi gelmektedir. Ilık suyun içerisine koyacak olduğunuz papatyanın birkaç dakika kısık ateşte kaynatılmasının ardından söndürülerek demini alması beklenir. Sonrasında ise çayı süzmeniz gerekiyor. İçerisine isteğe göre bal ilave ederek içmeniz basur tedavisinde etkili olacaktır.

Civanperçemi Çayı

 • 1 yemek kaşığı civanperçemi otu
 • 1 su bardağı su

Civanperçemi otu ile yapacak olduğunuz çayın bağırsağı yumuşatma özelliğinin olması ile bilinmektedir. İltihaplanarak daha çok belirtilerin ortaya çıkmasına neden olan basurun tedavisinde yardımcı olacak bir bitki çayıdır. Hastaların her zaman için aç karnına bu çayı içmeleri tavsiye edilmektedir. Bu çayı içerken civanperçemi otu ile yapacağınız için çok aşırı tüketmemeniz önerilmektedir. Bazı kişilerde aşırı tüketilmesi sonucunda alerjik reaksiyonlar olmasına neden olabilir. Çayın soğuk suyun içerisine koyup kısık ateşte 10 dakika civarında kaynamasının ardından demini alabilmesi için bir süre beklenmelidir. Süzüldükten sonra aç karnına içiniz.

Isırgan Otu Çayı

 • 1 yemek kaşığı ısırgan otu
 • 1 su bardağı su

Basur oluşması ve iltihaplanması ile birlikte kanama, ağrı ortaya çıkması ve kaşıntının çok olduğu kişilerde bunun tedavisi için ısırgan otu kullanması da tavsiye edilen bitki çayları arasında olmaktadır. Oldukça faydalı olan ve hastaların gelişimini önleyecektir. Bunun için ısırgan otu kullanacağınız zaman koyu yeşil yapraklarının olmasına dikkat etmelisiniz. Ilık suyun içerisine koyduğunuz ısırgan otu yapraklarının birkaç taşım kaynamasının ardından söndürülerek ağzı kapalı şekilde demini alması beklenir. Süzülerek içilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı