Bitkisel Tedavi

Baş Ağrılarına Çözüm Olan Bitkisel Çaylar Nelerdir?

Baş ağrısı hangi sebepten olursa olsun yaşamı alt üst eden sorunları yanında getirir. Ağrılara çözüm olmak adına bitkilerin olağanüstü gücünden faydalanmak gerekir.

Baş Ağrısı

Baş ağrısı gün içinde yaşanan stresten, belli başlı olaylardan, hastalıklardan ve daha birçok etkenden kaynaklı meydana gelen bir durumdur. İnsanların yaşamlarını ciddi düzeyde olumsuz şekilde etki altına alabilir. Bu sorundan kurtulmak adına özellikle bitkilerin mucizevi etkilerinden yararlanmak gerekir. Bu etkilerden faydalanmak isteyen kişiler düzenli kullanım yapmanın yanında doğru demleme şekline de dikkat etmelidir. İlaçlar, bitkisel karışımlar ya da çay almak için ana yol olarak yüzyıllar boyunca kullanılan, baş ağrısı ve migren tedavi yardımcı olmak için uygundur. Çayın sıcak şekilde yudumlaması yatıştırıcı aksiyonu bazı baş ağrılarının giderilmesine yardımcı olabilir. 

Çay Baş Ağrısı Yapar mı?

Baş ağrısına fayda sağlayan birçok bitki bulunur. Bu bitkilerin doğru seçilmesi ağrıların ortadan kalkmasına olanak sağlar. Papatya, yeşil çay, fesleğen, beyaz çay, zencefil, lavanta ve nane buna verilebilecek birkaç örnektir. Doğru şekilde demlenen çaylar ve bitki türlerinden elde edilen karışımlar kesinlikle ağrıların oluşmasına neden olmaz.  Hatta bazı bitki çayları ağrıya iyi gelen çözümler dışında sağlık açısından da fayda sağlar.

Bitki Çayları

Fesleğen

Doğal bir kas gevşetici olan fesleğen, gerilim ve stres baş ağrıları için çok etkilidir. Fesleğen, mükemmel bir antispazmodik, anti-inflamatuar, kas gevşetici olup, migren çayına büyük bir katkı sağlar.

 • 1 çay kaşığı taze fesleğen
 • 1 su bardağı kaynar su

Fesleğen kaynamış olan suyun içinde 5 dakika kadar demlenir ve içmeye hazır bir hale gelir. Ağrı hissetmeye başlandığı zaman içilmelidir.

Siyah / Yeşil / Beyaz Çay

Kafein, geleneksel Çin tıbbında yüzyıllardır kullanılır. Sadece kafein çekilmesinden dolayı baş ağrısını yaşayan kişiler için değil, aynı zamanda ağrı kesicilere sahip bir katalizör olarak da çalışmaktadır. Bu da onları kaldırıma bir gerilim baş ağrısına basmada daha etkili hale gelir. Bu çaylar 1 su bardağı sıcak suyun içinde demlendikten sonra tüketilir.

Papatya

Ağrının giderilmesinde kullanımı için klinik olarak çalışılan doğal bir anti-enflamatuar olan papatya, kas spazmlarını hafifletmeye ve sinir gevşetici olarak hareket etmesine yardımcı olabilecek bir kimyasal olan glisin içerir. Bunun içinde papatya baş ağrısına iyi gelen çözümler arasında ilk sıralarda yer alır.

 • 1 tatlı kaşığı papatya çiçeklerinin üzerine 1 su bardağı kaynar su eklenir.
 • 10 dakika kadar demlendikten sonra süzülmelidir.
 • Bu sayede faydalı çözüm elde edilir.

Zencefil Kökü

Yüzyıllar boyunca kullanılan bir klinik çalışma sonucunda zencefilin krampları gevşetmek için ibuprofen olarak etki gösterdiği ortaya çıkmıştır.

 • 1 tutam taze zencefil
 • 2 su bardağı kaynar su
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı bal

Kaynar suyun içinde zencefil kökü 15 dakika süresince kaynatılır. Ardından filtrelenen bu içeceğin içine bal eklenir ve eritilir. Ilıdıktan sonra limon eklemesi yapılması gerekmektedir.

Nane Yaprağı

Doğal olarak mentol bakımından zengin, ana yeteneklerinden bir tanesi de gerginlik baş ağrısının veya migrenlerin rahatlamasına, yatıştırılmasına yardımcı olmaktır.

 • Nane yaprakları 1 bardak suyun içinde demlenir. İçine ılıma meydana geldikten sonra limon suyu eklemesi yapılır.
 • Baş ağrısı oluşmadan ve meydana geldikten sonra günde 3 defa içilmelidir.

Patates

Kalın patates dilimleri kullanmak sakin migren ağrısına yardımcı olacaktır. Geleneksel olarak, dilimler ince bir bezle sarılır, daha sonra başın etrafına sarılır. Gerginliği ve ağrıyı hafifletmek için direkt olarak etki eder.

Biberiye

Doğal bir anti-inflamatuar etkisi olan biberiye, kas ile eklem ağrısı, dolaşım sorunları ve hatta migren dâhil olmak üzere her türlü acı için kullanılır.

 • 1 çay kaşığı kurtulmuş biberiye
 • 1,5 su bardağı kaynar su

Cam bir kabın içine alınan biberiyenin üzerine kaynar su dökülür ve 15 dakika bekletilir. Ardından oda sıcaklığına ulaşan içecek süzülerek tüketilir.

Zerdeçal

Doğal anti-enflamatuar eklemlerde ve kaslarda inflamasyonu,  ağrıyı azaltma kabiliyetinden dolayı çok fazla çalışılmıştır. Yüzyıllardır kullanılan zerdeçalın migrenleri ve baş ağrısını gidermede de yardımcı olduğu bilinmektedir.

 • Zerdeçal yemeklerde baharat olarak kullanılır.
 • Klasik çay demleme yöntemi ile demlendikten sonra ağrı oluşunca içilebilir.

Kedi Otu Kökü

Uykuya doğal bir yardımcıdır. Aynı zamanda büyük bir doğal ağrı kesici olarak da kullanılır. Kediotu kökü ağrı kesici, endişe ve stres rahatlama için yüzyıllar boyunca kullanılan bir bitkidir.

 • 1 bardak kaynar suyun içinde demlenir ve tüketilir.
 • İsteğe bağlı içine limon ya da bal ilavesi de yapılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı