Diğer Çaylar

Bamya Çiçeği Çayı Faydaları ve Demlenme Şekli

Antibiyotik özelliği fazla olması sebebi ile enfeksiyonların iyileştirici etkisi bilinmektedir. Dolaşımı hızlandıracak ve sağlığa faydalı olan bamya çayının tarifi ve demlenme şekli.

Bamya Çiçeği Çayı Faydaları

Böbrek ve idrar yolları için oldukça faydalı olan bir bitki olarak bilinmektedir. Vitamin ve mineralin yoğun olması sebebi ile kişilerin düzenli içmesi durumunda çay sayesinde yeterli vitamin ve mineralleri almış olacaksınız. Bamya çiçeğinin faydaları arasında gelişen enfeksiyonun kurumasını sağlaması ile bilinmektedir. Bu sebeple de idrar yollarında oluşan hastalıkları önleyecektir. Böbreklerin temizlenerek daha hızlı çalışmasında da etkilidir. Çayın içilmesi ile birlikte kan şekerinin düzene girmesini de sağlayacaktır. Bu sebeple de içen kişilerin diyabet hastası olması durumunda günde 2 defa içecekleri bamya çiçeği çayı sayesinde vücudun şeker miktarının dengelenmesinde etkili olur. Bamya çiçeği ile demleyerek yapacak olduğunuz çayın aynı zamanda da zayıflama konusunda da faydalı olacağı bilinmektedir. Çayın özellikle iştah kesici özelliği olması sebebi ile içilmesi durumunda metabolizmanın daha da hızlanacak olduğu unutulmamalıdır.

Çayı demleyerek içecek olan kişilerin bazılarında alerjik reaksiyonların olduğu görülmektedir. Bu durumda çayın içimine son verilmesi gerekiyor.

Tarifleri ve Demleme Şekli

 • 1 tatlı kaşığı bamya çiçeği
 • 1 su bardağı su

Sağlığa faydası ile bilinen ve doğal bir antibiyotik bitkisi olan çayın tüketilmesi ile birlikte enfeksiyon durumlarında iyileşme sağlayacak olan bir bitkisel çay olmaktadır. İltihaplanmanın giderilmesinde etkili olacağı gibi aynı zamanda da çayın düzenli içilmesi ile birlikte hastalıklara karşı da korunma sağlayacaktır. Bu sebeple de özellikle kış aylarında bağışıklık sisteminin zayıf olması sebebi ile sık sık hastalanan kişilerin düzenli olarak çay içmeleri önerilmektedir. Kaynamak üzere olan suyun içerisine bamya çiçeği konularak ağzı kapalı şekilde 2 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Ocağın altı kapatılarak demini alması için beklenmeli ve 10 dakika sonrasında süzülerek içilmelidir. Günde 2 bardak düzenli olarak içmeniz öneriliyor.

Limonlu Bamya Çiçeği Çayı

 • 1 tatlı kaşığı bamya çiçeği
 • Yarım limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Çayın tatsız olması bazı kişilerde içmekte zorlanmasına sebep olmaktadır. Bu çayı içerken tadının daha içimini kolaylaştırabilmek için içerisine limon ve bal ilave etmeniz önerilmektedir. Bağışıklık sistemi üzerinde etkili olan çayın bu sayede C vitamin deposu olan limon ile yapılması da söz konusu olur. Çayı demleyerek içecek olan kişilerin ilk olarak limonun suyun içerisine konulması ve suyun kısık ateşte kaynaması beklenmelidir. İçerisine 1 tatlı kaşığı miktarında kurutulmuş bamya çiçeği konularak demini alabilmesi için ağzını kapatarak en az 10 dakika boyunca bekletmelisiniz. Demini alması ile birlikte süzerek içerisine bal ilave ederek içebilirsiniz.

Elmalı Bamya Çiçeği Çayı

 • 1 tatlı kaşığı bamya çiçeği
 • Çeyrek elma
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Zayıflatıcı özelliği ile bilinen elma ile yapacağınız çayın faydaları oldukça fazla olmaktadır. Sağlığa olumlu olan etkileri sebebi ile düzenli içilmesi iltihabın kurumasını da sağlayacaktır. Bu sebeple de çayın içerken etkili olabilmesi için tarifteki gibi demini almasını sağlamalısınız. Elma kurusu kullanarak demleyeceğiniz gibi taze elma da kullanarak demlemeniz mümkündür. İlk olarak suyun içerisine çeyrek miktarda elma koymalısınız. Ocağın altını kısmalı ve kısık ateşte suyun kaynamasını beklemelisiniz. Suyun kaynaması ile birlikte ocağın altı kapatılarak içerisine bamya çiçeği ekleyin ve ağzı kapalı olacak şekilde demini alması için beklenmelidir. Tadının ekşi olması sebebi ile içmekte zorlanan kişilerin daha tatlı olması için içerisine bir miktar bal ilave ederek içmeleri daha kolay bir içimi olmasını sağlar.

Soğuk Bamya Çiçeği Çayı

 • 1 yemek kaşığı bamya çiçeği
 • 1 çay kaşığı bal
 • 4 küp buz
 • 400 gram su

Daha çoğunlukla sıcak yaz mevsiminde soğuk çay içerek serinlemek isteyenlere tavsiye edilmektedir. Soğuk olarak içecek olduğunuz bu çaydaki malzemeler 2 fincandır. Sizler isteğe göre malzemeleri fazla kullanarak çayın daha fazla bardakta olmasını sağlayabilirsiniz. İlk olarak kaynamış suyun içerisine bamya çiçeğinin kurusu eklenerek demini alabilmesi için beklenmelidir. Suyun renginin kırmızımsı bir görüntüsü olacaktır. Aynı zamanda da ekşi bir tadı olur. İçiminin daha tatlı olmasını istiyorsanız içerisine bal ilave ederek daha tatlı olmasını sağlayabilirsiniz. Demini almasının ardından süzülerek içerisine bal ilave ederek karıştırılmalıdır ve soğuması beklenir. Suyun soğuması ile birlikte içerisine buz parçacıkları konularak içilir. Buzdolabında da saklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı