Bitkisel Tedavi

Balgam Söktürme Yararlı Olan Bitki Çayları Nelerdir?

Balgam insanların günlük yaşamlarını oldukça olumsuz şekilde etki altına alır. Bundan kurtulmak adına bitki çayları düzenli şekilde kullanıldığında oldukça fayda sağlanır.

Balgama Faydalı Bitkisel Çaylar

Balgam, boğazda özellikle soğuk algınlığından ve solunum sistemi iltihabından sonra meydana gelen salgıların birikmesidir. Jel gibi gözükür ve nefes alındığında rahatsız edici olabilir. Bireylere bağlı olarak, renk açık sarıdan parlak yeşile, farklı tonlarda kahverengi ve hatta griye kadar gidebilir. Balgamı sağlık için tehdit edici bir durum olarak görmek mümkün değildir ama bununla yaşamak tatsızdır. Ayrıca, solunum tüpünde tahrişe neden olabilir ve içerdiği bakteriler sebebiyle bronşlarda başka bir enfeksiyona yol açabilir. Bazı belirtiler boğazda balgam varlığını işaret edebilir. Eğer varsa öksürük düzenli, burun akıntısı, boğazını temizleme ihtiyacı hissetme ya nefes almakta zorlanma büyük olasılıkla kişilerde balgam birikmiş olmasıdır var ve ondan kurtulmak gerekir. Mukus görünümü için nedenler soğuk algınlığı veya gripten solunum yolu enfeksiyonu olabilir. Diğer daha spesifik nedenler, aşırı sigara içilmesi, hatta saman nezlesi veya astım durumunda bile irritanlara karşı alerjik reaksiyonlardır.

Doğal Çaylar

Anason Tohumu

Bu tohumlar, farklı rahatsızlıkların tedavisinde etkinliğini kanıtlanan tohumlardır. Özellikle mide problemleri ve sindirim için etkili olmalarına rağmen, balgam, boğaz ağrısı ve öksürük gibi solunum yolu hastalıklarını hafifletmek için de kullanılabilirler.

 • 1 çorba kaşığı anason tohumu
 • 1 ½ bardak su

Su kaynamaya seviyesine getirilir. Anason tohumu ezmek için bir havandan yardım alınır. Tohumlar kaynar suya eklenir ve 30 dakika pişirilir. Sıvı süzüldükten sonra balgamı boğazınızdan çıkarmak için anason çayını içilmelidir.

Buharı Soluma

Buharı soluduğunuz zaman balgam sıvıya dönüşür ve burundan çıkarmak daha kolay olur.

Bir tencerede su kaynatılır ve bir kaseye dökülür. Kafa temiz havlu yardımı ile örtülür ve en az 15 dakika yahut su soğuyana kadar inhalasyonu yapılmalıdır. Bütün pis salgılar sıvılaşacak ve onları dışarı çıkarmak kolay hale gelecektir. Buhar inhalasyonunu günde 2-3 kez yapılması gerekir.

Bal ve Limon

 Limonda yüksek miktarda C vitamini vardır ve her türlü soğuk algınlığı, gribin tedavisinde ve aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmede çok etkilidir. Diğer taraftan da balın anti bakteriyel, antifungal ve antiviral özellikleri, tahriş olmuş solunum sistemi semptomlarını hafifletme konusunda çalışır.  Böylece balgam durumunda büyük rahatlama sağlayabilir.

 • ½ limon
 • 2 çay kaşığı bal

Limon sıkılır ve suyu balla karıştırılır. Boğazı temizleyene kadar karışımı günde üç kez tüketmek gerekir. Bu sayede kısa sürede sıkıntıdan kurtulmak mümkün hale gelir.

Zencefil

Bir bağışıklık sistemi güçlendirici olarak yüzyıllardır bilinen, zencefil yaygın solunum yolu enfeksiyonları ve mukus salgılanması nedeniyle ortaya çıkan herhangi bir durumu tedavi etmek için kullanılır. Nefes almakta zorluk çekiliyorsa ve balgamla yaşamak zor hale geldiyse bu belirtileri yatıştırmak için bir zencefil çayı hazırlamayarak tüketmek oldukça faydalıdır.

 • Bir bardak su kaynatılır.
 • Dilimlenen veya büyük bir parça taze zencefil rendelenmelidir. Kaynar suya bir çorba kaşığı eklenir.
 • 5-7 dakika demlendikten sonra sıvı süzülür.
 • Ayrıca, birkaç dakika soğumaya bırakılır.
 • 1-2 çay kaşığı ham bal eklenir ve küçük yudumlarla içilir.
 • Ayrıca, balgamı rahatlatmak  için günde 2-3 zencefil çayı hazırlanarak tüketilmelidir.
 • Bebeklerde de uzman doktor bilgisi dâhilinde kullanılabilen bir içecektir. Uzman doktor bilgisi dışında kullanılmaması gerekir.

Meyan Kökü ve Papatya Çiçekleri

Meyan kökü çayı nefesi kolaylaştıracak ve sadece sıcak içildiğinde balgamın neden olduğu acı ve kötü semptomları hafifletmeye fayda sağlar. Meyan kökü çayı yanında, pek çok bitki yatıştırıcı, sakinleştirici bir olumlu etkiye sahiptir. Bunları infüzyonunuz için kullanmak mümkündür. Papatya, nergis, çam tomurcukları, kekik ve diğerleri kullanılabilir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek antioksidanları sayesinde yeşil çay bile uygundur.

Meyankökü doğal bir balgam söktürücü olduğundan dolayı ve ayrıca antimikrobiyal bir etkiye sahip olduğu için, papatya ile kurutulmuş çiçekler ile birleştirildiği zaman balgamı çok hızlı bir şekilde ortadan kaldırma konusunda fayda sağlar.

Talimatlar

 • Bir bardak su kaynatılır ve bir çorba kaşığı meyan kökü,iki çorba kaşığı papatya çiçeği içine eklenir.
 • Beş dakika boyunca pişirilmesi gerekmektedir.
 • Isıdan çıkarılan bu içecek süzgeç yardımı ile süzülür.
 • Balgam hızlı kurtulmak için günde 3 su bardağı meyankökü ile papatya çayı içildiğinde faydalı bir içecek olacaktır.
 • Bu içeceğin düzenli tüketimi yapıldığında balgam sorununa iyi gelir ve ortadan kaldırır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı