Bitkisel Tedavi

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesini Sağlayan Çaylar

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi adına bitkilerden destek alınabilir. Özellikle ılık şekilde tüketilecek olan çaylar oldukça faydalı etkiler sunacaktır.

Bağışıklık Güçlendirici Çaylar

Binlerce yıldır insanlar, doğal bitki ve baharatlarla yapılmış çayların iyileştirici ve yatıştırıcı güçlerine inanırlar. Günümüzde, modern bilim sayesinde aslında bu popüler içeceklerin farklı çeşitlerinin, doğal şifalı ve iyileştirici özellikleri kanıtladıklarını görmekteyiz. Bu içecekler özellikle kışın sağlıklı kalmaya yardımcı olacak bir yol aranıyorsa odlukça faydalıdır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olması için bilimsel olarak kanıtlanmış olan  çaylardan içilmesi yeterli olur. Bu çaylar arasında;

Papatya

Dinlenmek istenildiğinde muhtemelen papatya çayı içilir. Yalnız muhtemelen papatyaların neden stresli bedeni ve zihni yatıştırmakta etkili olduğunu anlamak zordur. Vücuttaki beyaz kan hücrelerinin (makrofajlar ve B-lenfositler) üretimini teşvik eder. Bu hücreler bağışıklık sisteminizin en büyük enfeksiyon savaşçılarıdır, bu yüzden onları bol tutmak güçlü ve sağlıklı hissetmenin anahtarıdır.

  • 1 tatlı kaşığı papatya kuru çiçekleri
  • 1 su bardağı kaynamış sıcak su

Papatya çiçekleri üzerine direkt olarak kaynar su dökülür. 15 dakika süresince demlenen çay bağışıklık güçlendirmesi adına günde 2 defa içilir.

Karahindiba

Karahindiba yüzyıllar boyunca şifalı bitkiler olarak kabul edildi. Araştırmacılar, karahindibadaki kimyasal bileşiklerin sistemden toksinleri dışarı attığına ve bağışıklık sisteminin enfeksiyonla mücadelesine yardımcı olduğunu göstermektedir. .Bununla birlikte, karahindiba güçlü bir idrar söktürücüdür. Diğer ilaçlar ile etki altına girebilir. Bu yüzden düzenli olarak içmeden önce doktorla konuşmak gerekir.

  • 1 tatlı kaşığı karahindiba
  • 1 su bardağı kaynamış sıcak su

Sıcak suyun içine atılacak olan şifalı ot 15 dakika boyunca bekletilir ve süzgeçten geçirilir. Günde 1 defa içilmesi yeterli olur.

Ginseng

Bitkiler konusunda uzman olan kişiler ginsengin ömrünü uzattığını, erektil disfonksiyona karşı olduğunu ve hatta kanserle savaştığını iddia eder. Bu harika etkiler henüz kanıtlanmamış olsa bile araştırmacılar, ginseng’in beyaz kan hücresi üretimini ve virüs replikasyonunu önleyen önemli bir protein olan interferonun gelişmesini teşvik ettiğini söylemektedir.

Diğer Faydalı İçecekler

Yeşil Çay

Yeşil çay Dünyadaki en sihirli maddelerden bir tanesidir. Özellikle yeşil çay polifenoller, özellikle kateşinler olarak adlandırılan doğal kimyasallar grubu açısından zengindir. Yeşil çayın içindeki kateşinler konusunda yapılan araştırmalar sonucunda C ve E vitaminlerinden en az 25 kat daha güçlü olduğu bulunmuştur.

  • 1 adet hazır yeşil çay poşeti ya da 1 tatlı kaşığı yeşil çay
  • 1 su bardağı kaynar su

Kaynar suyun içine atılan yeşil çay 10 dakika bekletildiğinde tüm faydası suyun içine geçer. Düzenli olarak günde 2 defa içilir. Bağışıklığın güçlenmesi dışında zayıflamaya da destek olur.

Hanımeli

Araştırmacılar hanımeli bir diyetin, daha hızlı bir büyüme ve daha güçlü bir bağışıklık sistemini diyetsiz bir diyetten daha fazla geliştirdiğini bulmuşlardır. Araştırma ekibi hanımeli bileşiklerin bu tür etkileri teşvik ettiğinden henüz emin olmasa bile özellikle soğuk algınlığı ve grip mevsiminde düzenli beslenmeye ek olarak ilave edilmesini ister.

Meyan Kökü

Bitki, güçlü bir anti-enflamatuardır, yani grip sırasında meydana gelebilecek ağrılı ve verimsiz şişliği yavaşlatır. Meyan kökü osteoartrit, lupus ve diğer otoimmün bozukluklar gibi uygunsuz bağışıklık yanıtlarının tedavisi konusunda da yararlıdır.

  • 1 parça meyan kökü
  • 1,5 su bardağı ocakta kaynatılan su

Ocak üstünde kaynatılmakta olan suyun içine meyan kökü atılır. 10 dakika kadar kaynatıldıktan sonra süzülerek kenara alınır. Oda sıcaklığına ulaşan içecek günde 1 bardak tüketilmelidir.

Limonlu Balsam Çayı

Limon balsamı, tıbbi amaçlı bir ürün olarak yetiştirilen nane ailesinden bir üyedir. Pek çok kişi tarafından sakinleştirici bitki olarak düşünülse de anksiyetenin ve uykusuzluğun hafifletilmesine yardımcı olmak adına bir çay haline getirilebilir. Terapötik etkileri de zihnine kadar uzanır. Limon melisa çayı herpes simpleks virüsünden oluşan soğuk yaraları iyileştirme konusunda yardımcı olacağı düşündürmektedir.  Anti bakteriyel aktivite ile astım gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesine yardımcı olur. Hatta Alzheimer hastalarının bilişsel işlevini artırabilir. Hazır poşet halinde satılan çayın demlenmesi adına;

  • 1 adet poşet çay
  • 1 su bardağı su

Poşet çayın üzerine kaynar su dökülür. 15 dakika kadar bekletildikten sonra poşet alınarak çöpe atılır. Günde 1 bardak içilmesi yeterli olacaktır.

Ahududu Yaprağı Çayı

Ahududu yaprağı “kadın otu” olarak bilinir. Bir çay olarak, çoğu zaman krampları gidermek ve hormonları kontrol etmek için hamile kadınlara tavsiye edilir. Çay doğum ağrısını hafifletmeye yardımcı olan uterus duvarını güçlendirebilir. Gelişimsel büyümeyi teşvik etmek için önemli besin maddeleri olan kalsiyum, demir ve B vitaminleri açısından yüksektir. Aynı zamanda kalp sağlıklı flavonoidlerle doludur. Ahududu çayı, meyvelerden ve ahududu bitkisinin kurutulmuş yapraklarından yapılır. 1 su barağı kaynar suyun içinde demlenmesi yeterli olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı