Bitkisel Tedavi

Bağırsaklara İyi Gelen Bitkisel Çaylar ve Tarifleri

Düzensiz beslenme, aşırı kafein tüketimi ve bazı rahatsızlıklar bağırsakların düzensiz çalışmasına, kabızlığa ya da gaz şikayetine neden olabilir. Bitki çayları ile bu şikayetleri gidermek mümkündür.

Bağırsakları Çalıştıran Bitki Çayları ve Faydaları  


Bağırsak Düzenleyici Çaylar

Bağırsakları çalıştıran bitki çaylarının vücudun bağışıklık sistemini düzenlemekten kilo vermeye kadar birçok faydalı etkisi vardır. Fakat tek başlarına yine de mucize yaratmazlar. Bu açıdan prebiyotik açısından zengin diyetler ile birlikte uygulanması daha etkili sonuçlar almaya yardımcı olur. Ayrıca sinameki gibi bitkisel ürünler kısa süreli kullanımda etkili sonuçlar yaratsa da uzun süreli kullanımda vücudun aşırı su kaybetmesine ve dehidrasyona neden olabilir. Bu yüzden bitkisel çaylar tercih edilirken sağlık açısından faydalarının yanı sıra uzun süreli kullanımda yaratabileceği yan etkiler de bilinmelidir. Sizler için derlediğimiz ve bağırsaklara iyi gelen bazı bitkisel ürünlerin özellikleri kısaca şöyledir: 

Nane: Lifli gıdalar yönünden zengin beslenen kişilerin tercih etmesi gereken bitkisel çaylardan biri nane çayıdır. Nane mideyi rahatlatmaya yardımcı olur, gaz söktürücü ve şişkinlik giderici etkileri vardır. Sindirim sistemini harekete geçirerek mide içinde parçalanması zor olan gıdaların sağlıklı bir şekilde vücuttan atılmasını sağlar. Sürekli tüketimde mide asidini arttırabileceğinden günde 2 çay bardağından fazla tüketimi önerilmez. 

Sinameki: Özellikle kısa süreli kabızlık şikayetinde bağırsakları boşaltmaya iyi gelir. Doğal bir müshil olan sinamekinin sürekli tüketimi ise mide bulantısı, baş dönmesi ve dehidrasyona neden olacağından günlük tüketim 1 bardaktan fazla olmamalıdır. 

Meyan kökü: Bağırsak tembelliği, iltihabı ya da gaz şikayetlerinde hem sıcak hem de soğuk çayı düzenli olarak kullanıldığında bağırsakları düzenleyici etki gösterir. Anti-inflamatuar etkileri ile vücutta biriken ödemi atar. 

Bağırsaklara iyi gelen meyan kökünün sabah saatlerinde ve aç karna içilmesi vücuttaki kortizon dengesini bozabileceğinden gün içinde ve akşam saatlerinde günde 2 bardaktan çok olmamak üzere tüketilmelidir. 

Yeşil Çayın Bağırsak Hareketlerine Etkisi 


Yeşil çay bağırsakları çalıştırır mı? 

Polifoneller açısından zengin olan yeşil çay düzenli tüketimde vücuttaki serbest radikallerin temizlenmesini sağlayan doğan bir antioksidan görevi görür. Geleneksel tıp içinde idrar söktürücü, sindirim sistemini düzenleyici ve yüksek kan şekerini düşürücü olarak kullanılmıştır. Bağırsak içinde sertleşmiş ve dışarı atılmakta zorlanan gıdaların parçalanarak vücuttan atılmasını teşvik eder. Özellikle sabah saatlerinde içilecek bir fincan yeşil çay gün boyunca bağırsak hareketlerini uyararak, düzenli çalışmasını teşvik eder. Fakat içerdiği kafein nedeniyle aşırı tüketimde bağımlılığa neden olabileceği gibi sinir sistemi üstünde olumsuz etkiler gösterebilir. Bu yüzden uzmanlar günde 4 bardak yani 1 litreden daha fazla yeşil çay tüketimini önermemektedir. 

Tarifler 

Bağırsak Detoksu Çayı 

 • Bir çay kaşığı öğütülmüş zerdeçal 
 • 1 çay kaşığı zencefil 
 • 1 çay kaşığı sinameki 
 • Yarım bardak kaynar su 
 • Yarım bardak ılık süt 
 • Tatlandırmak için bal 

Hazırlanışı: Kaynar su içine zencefil ve zerdeçalı ekleyerek 1 dakika boyunca kaynatmaya devam edin. Ocağın altını kapattıktan sonra sinameki yapraklarını ekleyerek 5 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Ardından demlenmiş çayı süzerek ılık süt içine ekleyin ve eğer isterseniz baş ile tatlandırarak tüketin.

Detoks kür için ilk uygulamada 3 gün boyunca her gün bu çayı akşam saatlerinde ve yemekten en az yarım saat sonra uygulamaya devam edin. Ardından 1 gün ara vererek 2 gün daha aynı şekilde bu işlemi tekrarlayın. Son olarak haftada 1 gün olarak 1 ay boyunca bağırsak detoksu çayını uygulayabilirsiniz.

Bu çay ilk günlerde hızla bağırsakları temizleyecek, ilerleyen uygulamalarda ise bağırsak sistemini düzenlemeye yardımcı olacaktır. 

Elmalı Yeşil Çay Kürü 

 • Taze bir elmanın kabukları 
 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay 
 • 1 bardak ölçeğinde kaynamış su 

Hazırlanışı: Porselen bir demlik içine taze elma kabukları ve yeşil çay yapraklarını ekleyerek  kaynamış suyu demliğe ilave edin. 5 ile 7 dakika arasında demlenmeye bırakın. Bu çayı sabah uyandıktan sonra ve aç karna günlük olarak tüketin. Vücuttaki ödemi atmaya, şişkinliği gidermeye ve gün içinde bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. 1 ay boyunca günlük olarak tekrar edin. 

 Bağırsak Tembelliği için Meyan Kökü Çayı 

 • 100 gram meyan kökü bitkisi 
 • 1 litre kaynamış su 

Hazırlanışı: Kaynamış suyu bitki yaprakları üzerine dökün. Soğumasını bekleyerek cam bir şişe ya da porselen bir kap içine alarak çayınızı buzdolabında ağzı kapalı bir şekilde en az 2 saat demlenmeye bırakın. Akşam üstleri bu çayı soğuk olarak ve yemekten yarım saat önce düzenli olarak tüketin. Günde 1 bardaktan fazla içmeyin. Çayınızı buzdolabında 3 gün boyunca saklayabilirsiniz. 

Uyarılar ve önlemler: Bağırsaklara iyi gelen bitkisel çaylar aşırı tüketimde yine bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Kullandığınız bir ilaç varsa öncelikle doktorunuzla görüşünüz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı