Bitki ÇaylarıIhlamur ÇayıMeyveli Çaylar

Ayvalı Ihlamur Çayının Faydaları ve Hazırlanışı

Kış günlerinin vazgeçilmez meyvesi ayva oldukça faydalı bir meyvedir. Ihlamur ile birlikte tüketildiğinde ise çok daha faydalı olmaktadır. Peki ayvalı ıhlamur çayının faydaları nelerdir?

Ayva ve Ihlamurun Faydaları

Kış geldiğinde havada gezinen bakteriler bir hayli artar. Bunun sonucunda bir çok kişi hastalanmaktan kendini koruyamaz. ancak doğal önlemler alarak sağlıklı bir kış geçirmek mümkündür. Peki ayvayı hiç ıhlamur yaparken kullanmayı denediniz mi?

Zengin içeriği ile bilinen ıhlamurun da içeriğinde bol miktarda C ve A vitamini vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye çok yardımcı olan ayva ve ıhlamur uzmanların özellikle kış aylarında bir numaralı tavsiyeleri arasında yer alıyor.

Ayvanın en önemli özelliklerinden biri de içeriğindeki askorbik asittir. Bu mineral bağışıklık sistemini virüs ve bakterilere karşı bir kalkan niteliğinde koruyan önemli kaynaklardandır. Sebze ve meyveler arasında içeriğinde bol miktarda askobik asit taşıyan nadir meyvelerdendir ayva. Ayrıca bu mineralin en önemli bir diğer özelliği de kalp ve tansiyon hastalıklarına karşı önemli bir koruma sağlamasıdır. Özellikle yüksek tansiyon hastalarının kan basıncını düzenlemeye yönelik düzenli olarak tüketmeleri gerekmektedir. Ihlamur da zengin vitamin içeriğinin yanı sıra kan basıncını düzenlemeye oldukça faydalıdır. Yapılan araştırmalar birlikte tüketildiğinde bu özelliğin daha da etkili olduğunu göstermektedir. Peki ayvanın hücre yenileyici özelliği olduğunu biliyor muydunuz? Evet, ayva zengin içeriğiyle hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluyor. Düzenli tüketim sonucunda özellikle saç ve deri lezyonlarında ciddi düzelme sağlamaktadır. Buna ek olarak her iki bitkinin de içeriğinde B vitamini, kalsiyum ve demir zengin miktarda bulunmaktadır.

Ayvalı Ihlamurun Hazırlanışı

Ayva ve ıhlamuru bir arada kullanarak oldukça zengin besin değerlerine sahip hem koruyucu hem de tedavi edici bir çay hazırlamak mümkün. Ancak bu çay hazırlanırken dikkat etmeniz gereken püf noktaları atlamamalısınız. Aksi takdirde besin değerleri ölebilir ve hazırladığınız bitki çayından beklenen etkiyi göremezsiniz. Öncelikle mümkün olduğunca sebze ve meyvelere metal bıçak ile işlem uygulamamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Metal bıçaklar özellikle demir içeriği olan sebze ve meyvelerin besin değerlerini büyük ölçüde yok etmektedir. Ayrıca bu şekilde vitaminlerin de bir çoğu kaybolmaktadır. Bunun yerine elle parçalanamayan ayva gibi besinleri plastik bıçak yardımıyla bölmeniz daha etkili olacaktır. Ayrıca birçok bitki çayında olduğu gibi ayvalı ıhlamur çayında da tatlandırmak isterseniz şeker kullanmamalısınız. Bunun yerine organik bal tercih edebilirsiniz.

Demlemek ve kaynatmak için seçtiğiniz demliğin de metal olmamasına özen göstermelisiniz. Porselen veya bakır besin değerlerini koruması açısından daha faydalı olacaktır. Ayrıca çayı kaynatırken belirtilen süreleri aşmamak önemlidir. Mümkün olduğunca orta ateşi geçmeyen ısıda kaynatmaya özen göstermelisiniz.

Anlatılan püf noktalara uyularak hazırlanan bir ayvalı ıhlamur çayı tansiyon ve kalp sorunlarının yanı sıra grip ve benzeri bakteri kaynaklı hastalıklara karşı da etkin bir bağışıklık sağlayacaktır. Saç dökülmesi ve deri alerjisi gibi hastalıkları olan kişiler için de oldukça uygun bir karışımdır. Sizler için iki şekilde de hazırlayabileceğiniz ayvalı bitki çayı tariflerini derledik.

  • 2 litre su
  • 2 avuç ıhlamur
  • 2 çorba kaşığı papatya
  • 1 yeşil limon
  • 1 büyük boy ayva

Öncelikle 2 litre suyun 4/1’ini tencerede kaynatarak çayımızı hazırlamaya başlıyoruz. Kaynayan su içerisine ıhlamur ve kurutulmuş papatyaları ekledikten sonra 20 dk demlenmeye bırakınız. Geri kalan suyu ayrı bir tencereye alarak içerisine limon ve ayvayı alıyoruz. Ayvaların mutlaka kabuklarını ve çekirdeklerini de eklemelisiniz. Orta ateşte kaynamaya başlayan karışım içerisine ıhlamur ve kurutulmuş papatyanın içinde olduğu suyla beraber ekleyiniz. 5 dakika daha kaynadıktan sonra altını kapatınız. Yaklaşık 10 dakika daha demlendikten sonra tercihen içerisine bal ekleyerek tüketebilirsiniz. Günde 3 fincana kadar tüketilebilir. Her yaşa uygun olan bu bitki çayını ailecek de tüketebilirsiniz.

  • 1 avuç ıhlamur
  • 1 orta boy ayva
  • 1 litre su
  • 1 kabuk tarçın

Bu tarif ise özellikle zayıflamak isteyenler için ve kış koruması sağlamak isteyenler için tavsiye edilmektedir. 1 litre su içerisinde ayva ve kabuk tarçın yaklaşık 15 dakika kaynatılır. Ardından ıhlamur içerisine eklenir ve altı kapatılır. 10 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra günde 2-3 fincanı geçmeyecek şekilde tüketmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı