Meyveli Çaylar

Ayva Yaprağı Çayının Faydaları ve Yapım Aşamaları

Kalp sağlığı açısından önemli bir çay olan ayva yaprağı çayının tansiyon hastalarının tüketmesi halinde tansiyonu düzenlemekte etkili olan bir çaydır. Çayın diğer faydaları ve yapımı.

Ayva Yaprağı Çayının Faydaları

Şeker hastalığının tedavisinde etkili olmaktadır. Yapraklarında bulunan potasyum maddesi sayesinde vücutta bulunan hücrelerin artmasında etkili olmaktadır. Kan basıncını dengelemesi ile bilinmektedir. Bu da yüksek tansiyon hastalarının kullanması ile birlikte tansiyonlarını dengeleyecektir. Kaslarda oluşan ağrının giderilmesinde etkili olmaktadır. Sinir sistemi üzerinde etkili olması ile bilinmektedir. İnsanların günlük demir ihtiyaçlarını büyük oranda karşılamaktadır. Yorgunluğu alacaktır. Kendisini sürekli olarak yorgun hisseden kişilerin enerjik olmasında etkilidir.

Ayva yaprakları vitamin bakımından çok zengin olmaktadır. İçerisinde ki vitaminler sayesinde kemiklerin güçlenmesini sağlayacaktır. Sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. İçerisinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde metabolizmanın hızlanmasında etkilidir.

Hafıza güçlendirici özelliği sayesinde unutkanlığa iyi gelir.

Ağız kokusu ve diş problemi olan kişilerin ağız gargarasını ayva yapraklarından yapmış olduğu su ile gargara yapması durumunda kötü kokan ağız kokusunun yok olmasını sağlayacak bu kokuyu bastırma konusunda etkili olacaktır. Mikrop öldürücü ve toksik atmaya yarayacak özelliği bulunmaktadır. Bu sayede bağırsakta bulunan zararlı bakterilerin yok olmasını sağlayacaktır. Karaciğerin temizlenmesinde etkili olmaktadır.

Ayva Yaprağı Çayıyla Zayıflama

Metabolizmanın hızlanmasında etkili olduğu gibi vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Bu sebeple de ayva yaprağı çayını içen kişilerin sağlıklı bir şekilde kilo vermesini sağlayacaktır. Sindirim sisteminde olan sorunları giderecek ve bağırsakların daha hızlı ve sağlıklı olarak çalışmasını sağlayacaktır. Ayva yaprağı çayının zayıflamak isteyen kişilerin düzenli tüketmesi ile birlikte vücuttaki toksinleri rahat bir şekilde atarak daha hızlı kilo vermesini sağlayacaktır.

Ayva Yaprağı Çayı

 • 2 tane ayva yaprağı
 • 200 gram su

Taze ayva yaprakları ilk olarak bol su ile yıkanması gerekmektedir. Daha sonradan bir su bardağı suyun içerisine ayva yaprakları el ile küçük parçalara bölünerek suyun içerisine atılmalıdır. 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. Ayva yaprağı çayının zayıflatıcı etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle de herhangi bir şeker ve tatlandırıcı konulmadan demlenmesinin ardından süzülerek içilmelidir. Her sabah aç karnına içilmesi metabolizmanın hızlı çalışmasını ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenizde etkili olacaktır. Günde 2 bardaktan fazla içilmemesi gerekmektedir.

Yüksek tansiyon hastalarının çayı içmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Siyah Çaylı Ayva Yaprağı

 • 1 tatlı kaşığı siyah çay
 • 3 tane ayva yaprağı
 • 500 gram su
 • 1 çay kaşığı bal

Çayı yaparken kullanacak olduğunuz ayva yapraklarının kurutulmuş ya da taze olarak kullanabilirsiniz. Taze olarak ayva yaprağını kullanacaksanız bol suyla yıkamalısınız. Kaynamakta olan çayın içerisine 1 tatlı kaşığı siyah çay ve ayva yaprakları eklenerek 5 dakika boyunca demlenmesi gerekmektedir. Çayın demlenmesi ile birlikte süzme işlemi gerçekleşerek çayın ılık olması durumunda tatlandırmak için bal ilave edilerek karıştırılır. Günde 2 bardaktan fazla içmemeniz ve kabızlık sorunu olan kişilerin tüketmemesi gerekmektedir.

Naneli Ayva Yaprağı Çayı

 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş nane
 • 2 tane ayva yaprağı
 • Çeyrek limon
 • 200 gram su

Çeyrek limon, kuru nane ve ayva yaprağı suyun içerisine konularak 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Demlenmesi için ağzı kapalı bir şekilde bekletilmelidir. Suyun ılık olması beklenmeli ve süzüldükten sonra içilmelidir. Üst solunum hastalıklarına iyi geldiği gibi sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olmaktadır.

Mısır Çiçeği Ayva Yaprağı Çayı

 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş ayva yaprağı
 • 2 yemek kaşığı mısır çiçeği
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 500 gram su

Hazır suyun içerisine ayva yaprakları ve mısır çiçeği söylenen miktarda eklenmelidir. 15 dakika boyunca kısık ateşte ağzı kapalı bir şekilde kaynatılmalı ve sonrasında 10 dakika boyunca demlenmeye bırakılmalıdır. Süzüldükten sonra içerisine bal ilave edilir. Diyabet hastaları çayın soğuduğu zaman yarısını sabah aç karnına, diğer yarısını ise akşam aç karnına içmeleri rahatsızlıklarının düzelmesini sağlamaktadır.

Ahududulu Ayva Yaprağı Çayı

 • 1 yemek kaşığı ahududu
 • 3 tane ayva yaprağı
 • 200 gram su

Kaynamakta olan suyun içerisine yıkanarak temizlenmiş ayva yaprakları konulmasının ardından ahududu meyvesinden 1 yemek kaşığı miktarında konularak kısık ateş üzerinde 10 dakika boyunca ağzı kapalı bir şekilde kaynatılmalıdır. Demlenmesi için yaklaşık olarak 10 dakika beklenecektir. Bu süre içerisinde çayın ağzı yakmayacak kadar ılık olması da beklenir. Süzüldükten sonra içilir. İdrar sökücü özelliğinin yanı bağışıklık sistemini güçlendirmek konusunda da oldukça etkili bir çay olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı