Bitki Çayları

Aynısafa Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

C ve E vitamini bakımından zengin olan çayın bağışıklık sistemi üzerinde ve sindirim sistemi üzerinde oldukça faydalı olan yatıştırıcı özelliğine sahip bitki çayının demlenme şekli.

Aynısafa Çayının Faydaları

Çayı demleyerek düzenli olarak içilmesi sonucunda bağışıklık sisteminin daha da güçlenmesini sağlamış olacaktır. Bu sayede de kişileri hastalıklara karşı koruyacak ve soğuk algınlığını da önleyecektir. Bitkisel çaylar arasında taze olarak demlenmesi ile birlikte sindirim sistemi üzerinde de etkisi bilinmektedir. Daha çoğunlukla hazımsızlık problemi çeken, yemeklerden sonra şişkinlik hissedenler için oldukça yararlı bir çaydır. İltihaplanmayı da önleyecektir. Bu sayede bağırsak iltihaplanması ya da mide iltihaplanması sorunu yaşayan kişilerde etkili olur. Vücudu zararlı toksinlerden arındırıcı bir özelliği olacak ve antibakteriyel bir bitki çayıdır. Ülser ya da gastrit hastalarının düzenli içmeleri daha hızlı iyileşmelerini sağlayacaktır. Cilt sağlığı üzerinde de çok faydası olan bu bitki çayının ölü hücreleri arındırması ile biliniyor. Yaşlanmayı durduracağı için daha genç görünmenizde etkili olur.

Çayın bayanların her ay gördüğü adet dönemi içerisinde ortaya çıkacak olan adet sancılarını da azaltacaktır. Mide bulantısı ve kusma sorunlarını azaltacaktır.

Tarifleri ve Yapım Aşamaları

 • 1 tatlı kaşığı kurtulmuş aynısafa
 • 1 su bardağı su

Sağlığa çok faydalı olması ile bilinen ve düzenli olarak içen kişilerin vücutlarının zararlı toksinlerden arındırması ile bilinen bir çay olarak bilinmektedir. Çayın sindirim sistemi üzerinde çok faydalı olması ve bu sayede hazmı kolaylaştırıcı özelliğinin olması sayesinde şişkinliğin azalmasını sağlar. Ortaya çıkacak olan rahatsızlıkların hızlı geçmesinde etkili olur. Bu sebeple de çayın günde 1 fincan içilmesi önerilmektedir. Bazı kişilerde içilmesi ile birlikte alerji gelişimi görüldüğü için, aynısafa bitkisine karşı alerjisi olanların bu bitkisel çayı içmemeleri gerekiyor. Kaynamış suyu kullanarak çayı demlemeniz gerekiyor. Suyun üzerine aynısafa bitkisi eklenmeli ve ağzı kapalı olacak şekilde birkaç dakika dem almasını bekleyin. Süzdükten sonra ağzı yakmayacak kadar ılıması ile birlikte içilmesi tavsiye edilir.

Ballı Aynısafa Çayı

 • 1 tatlı kaşığı aynısafa bitkisi
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Aynısafa çayının sade olarak demlenmesi bazı kişilerin içmekte zorlanmasına neden olmaktadır. Çayı demleyerek içerken daha tatlı içmeyi tercih edenlerin içimi kolaylaştırması için verdiğimiz bu tarifi deneyebilirler. Bağışıklık sistemi üzerinde çok faydası olması ile bilinen ve düzenli içilmesi durumunda başta soğuk algınlığı gibi ortaya çıkan hastalıkları önleme konusunda da etkili olan bu çayı denemeleri tavsiye edilmektedir. Çayın tatlandırmak için şeker ya da başka bir tatlandırıcı eklememeniz gerekmektedir. Her zaman için organik bal ilave etmeniz faydalarının etkisini göstermesini sağlar. Demlenmiş suyun içerisine aynısafa bitkisi eklenerek birkaç dakika dem alması sağlanmalıdır. Sonrasında tat verilmesi için bal ilave ederek karıştırılması ve içilmesi önerilmektedir.

Portakallı Aynısafa Çayı

 • 1 yemek kaşığı aynısafa bitkisi
 • 1 çay bardağı su
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay bardağı portakal suyu

Taze sıkılmış portakal suyu kullanarak yapacağınız aynısafa bitkisi bağışıklık sistemi üzerinde son derece etkili olması ile bilinen özel bitki çaylarından bir tanesi olmaktadır. Çayı demleyerek içerken hazır portakal suyu kullanmamaya dikkat etmeniz çok önemlidir. Vitamin deposu olan çayı demleyebilmek için aktardan son kullanma tarihi geçmemiş olan aynısafa bitkisini almalısınız. Demlemeniz için kaynamış suyun içerisine 1 yemek kaşığı koyarak birkaç dakika demlemeniz gerekiyor. Demini alması ile birlikte süzerek suyun içerisine bal ilave edin. Daha sonradan taze sıktığınız portakal suyunu da ilave ederek karıştırın ve günde 2 defa içmeniz önerilmektedir.

Buzlu Aynısafa Çayı

 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş aynısafa
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 2 su bardağı su
 • Buz parçacıkları

Çayı demledikten sonra sıcak içeceğiniz gibi soğutarak sıcak yaz günlerinde serinletici özelliği olan bu çayı buzdolabında saklayarak da içmeniz mümkündür. Özellikle bitkisel çayları tercih edenlerin sıcak içmek istemediği zamanlarda tercih edecekleri bu çayı demleyebilmek için güneşte kurutulmuş aynısafa bitkisi aktarlardan satın alınmalıdır. Malzemeleri biraz daha fazla kullanarak daha çok demleyebilir ve buzdolabında saklayabilirsiniz. Özellikle de misafirleriniz gelecekse bu bitki çayını demlemeniz ve buzdolabında saklayarak soğuk bir şekilde ikram edebilirsiniz. Kaynamış suyun içerisine aynısafa bitkisi eklenerek normal çay demler gibi çayın demlenmesi gerekmektedir. Daha sonrasında süzülerek tat vermesi için bal ilave edilerek karıştırılır. Soğumasının sonunda buzdolabına konulur. İçileceği zaman içerisine buz parçacıkları eklenerek içilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı