Diğer Çaylar

Avokado Yaprağının Faydaları, Zararları ve Demlenmesi

Avokada yapraklarından hazırlanan içecekler sağlık açısından olumlu etkşlerin elde edilmesine olanak sağlar. Ayrıc zayıflama konusunda da oldukça etkilidir.

Faydaları

Konvülsiyonları Azaltır

Çocuklarda konvülziyon ileepilepsi hastalığı tedavisinde avokado yapraklarının kullanımını bazı ülkelerde yapılmaktadır. Yapılan bir çalışmada yapay olarak uyarılmış konvülsiyonlarla farelerin sulu olan avokado yaprağı ekstraktı ile tedavi edilmiştir. Olguların çoğunda, ekstrenin nöbetini engellediği veya geciktirdiği, belki de sinir aktivitesini azaltan beyinde var olan GABA nörotransmitterinin aktivitesini artırarak olduğu bulunmuştur. 

Proteinler ve Elyaflar

Avokado yaprakları lif ile protein bakımından daha zengindir.  100 gram yaprak başına yaklaşık 25 gram protein ve 38 gram lif vardır, meyvesine ise 2.06 gram protein ve lif içerir.

Mineraller

Yapraklar iyi düzeyde magnezyum, sodyum, fosfor, çinko ile kalsiyum içermektedir. Artacak olan potasyum alımı hipertansiyonu önlemeye ve iyileştirmeye destek sağlar. Kalsiyum kemiklerin ile dişlerin yapısını, sertliğini, sinir ile kan dolaşımını destekler.

Ülserlerle Savaşır

Avokadonun yapraklarından elde edilen çay anti ülser aktivitesini araştırmak için çalışma yapılmıştır. Ekstrakt, fareler üzerinde yapay şekilde indüklenen mide ülseri konusunda flavonoidler,  tanenler ile saponinler gibi fitokimyasalları sebebiyle dozajına bağlı olarak  anti-ülser aktivitesi ürettiği ortaya çıkmıştır.

Kan Glikoz Düzeyini Düşürür

Yapraklar, diyabet sorunu yaşayan kişiler için oldukça olumlu etkiler yaratır. Çünkü hipoglisemik ile kan şekeri düşürme etkileri bulunur. Yapay şekilde uyarılan diyabetli fareler üstünde yapılan bilimsel bir çalışmada, avokada yapraklarından hazırlanan çayın dozun gücüne bağlı bir şekilde hipoglisemik etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. Kan şekeri konusunda oluşan düşüş, ekstrenin tek bir dozu uygulandıktan sonra altı saattir. 

Zayıflama

Yağ yenildiğinde adipositler olarak adlandırılan yağ hücreleri içinde depolanma yapar. Yüksek düzeyde kolesterol diyetindeki farelerin, avokado yapraklarından hazırlanan çay ile metanolik özütü işleme alınan hayvanların çalışması, yaprakların adipoz dokuları üzerinde birikme yapan yağların yıkıcı metabolizmasını artırdığını söylemek mümkündür. Bu etkileri ile kiloyu azalttığı da ortaya çıkmıştır.

Diyete Nasıl Eklenir?

Çiğ veya taze avokado yapraklarını salataya eklenebilir. Yaprak özünü salata sosu olarak kullanmakta mümkündür.  Yaprakların meyankökü ile anason benzeyen tadı bulunur.Kişiye acı veya keskin gelebilir. Bu nedenle bir adet yaprak ya da yaprağın tozunun bir ç.kaşığı tarzında oldukça küçük bir miktarla başlamak daha uygun olacaktır. Avokado yaprakları tüketmenin en iyi yolundan bir tanesi çay şeklinde içilmesidir. Sadece bir su kabı içinde birkaç adet yaprak kaynatmak yeterli olur. Damak tadına uygun şekilde tatlandırıcı eklenmesi içilmesini kolay hale getirir. Üstlerinde kir bulunmasından dolayı yaprakların kaynama işlemine tabi tutulmadan önce mutlaka iyice yıkanması gerekir.

Yan Etkileri

Emziren çiftlik hayvanları avokado yaprakları yediği zaman, meme dokusunun ağrılıolan enfeksiyonu ile emzirme yetmezliği gelişebileceği bulunmuştur. Laktasyonlu farelerin meme bezlerinde ise az miktarda dondurularak kurutulan avokado yaprağı içeren bir diyetle benzer şekilde sonuçlar ortaya çıkmıştır. İnsanların üstündeki yan etkileri konusunda kesin olan bir çalışma yapılmamasına rağmen, eğer kişi hamileyse veya emziriyorsa bu yaprakların tüketilmemesi gerekir.

Çay Nasıl Demlenir?

  • 7 adet büyük yaprak
  • 1,5 litre içme suyu
  • Tencere

Toplanan meyvenin yaprakları öncelikli olarak suyun altında iyice bekletilir ve ardından iyice yıkanır. Kirleri yıkamak için çıplak elle akan suyun altında 7 büyük yaprağı temizlenir. Daha kapsamlı temizlik yapmak için diş fırçasını kullanılabilir. Ardından yapraklar tencere içine alınır ve üzerine filtrelenmiş olan 1,5 litre içme suyu eklemesi yapılır. Musluk suyu veya maden suyu kullanmamak önemlidir. Ocak üzerinde 10 ile 15 dakika kaynatılması gerekir. Ardından ocak kapatılır ve kenara alınarak soğuması beklenir. Hazırlanan bitki çayı gün içinde düzenli şekilde içilerek tüketilmelidir. İçecek  temizlik amacıyla sabah ilk kalkıldığında hazırlanarak içilmelidir. Ardından son bardakta gece içilir. Akşamlar içecekten daha çok içildiğinde metabolizmanın hızlanmasına olanak sağlar.

Sindirim İçin

  • 4 ile 5 adet avokado yaprağı
  • 2,5 su bardağı içme suyu

Yapraklar üzerinde toz kalmayacak şekilde yıkanır. Tencere içine su ile birlikte alındıktan sonra 10 dakika kadar kaynatılması gerekir. Ardından süzgeç desteği ile süzülen bu çay oda sıcaklığına ulaşması adına bekletilmelidir. Sindirim konusunda insan vücuduna destek olacak olan içecek günde 2 su bardağı içilir. Tadından hoşlanmayan kişiler içine yarım limon suyu ya da 1 tatlı kaşığı bal ilavesi yapabilir. Bu sayede içimi daha kolay ve basit hale gelecektir. Uygulama düzenli şekilde diyet ve spor ile birlikte kullanıldığında kilo verme sürecini hızlandırır. Çünkü avokado yaprakları metabolizmanın hızlanmasına da destek sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı