Meyveli Çaylar

Avakado Çayının Faydaları, Zayıflamaya Etkisi ve Demlenmesi

Zayıflatma özelliği bulunan avakoda siyet menülerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu özelliğinin yanında insan vücuduna sağlık açısından birçok fayda da bulunur.

Faydaları

Kırışıklıkların Önlenmesi

Avokado kemiklerinde bulunan flavonoidler ve antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu hasarlarla savaşabilir. Ciltte kolajen üretimini teşvik edebilir, böylece kırışıklık ve ifadelerden kaçınılabilir.

Saç Sağlığını İyileştirme

Avokado, baş sağlığına dikkat etmeye, kepek, kuruluk ve her çeşit mantarla mücadele etmeye yardımcı olan çok fazla yağ içerir.

Tiroid Sağlık Düzenlemesi

Meyvenin tüketilmesi vücuttaki hormon üretimini artırır. Bu sayede metabolizmayı hızlandıracak ve hipotiroidizm gibi her türlü tiroid problemi ile mücadele edecektir.

Enerji Seviyesi Arttırır

Avokado çayında bulunan besin maddeleri, fiziksel ve zihinsel performansı iyileştirmek için son derece faydalı bir yoldur.

Zayıflama

Bu meyve her zaman diyetlerde yer almaktadır. Uzman diyetisyenlerde beslenme menüsüne dâhil edilmesini isterler. Vücut tonunu destekler ve çeşitli hastalıklardan kurtulmaya yardımcı oluyor. Birçok ülkeden beslenme uzmanları, bu meyvenin özü hakkında çok fazla araştırma yapmışlardır. Meyvelerin sadece mükemmel besin özelliklerine sahip olmadıklarını değil, aynı zamanda insanların vücut ağırlığını azaltmalarına da yardımcı olabileceği sonucuna varmışlardır. Kompozisyon düşünüldüğü zaman bu meyvenin tam tersine obeziteye katkıda bulunması gerektiği görülür. Çok yüksek kalori içeriğine ve yüksek yağ içeriğine sahiptir. Bununla birlikte, bu yağlar yararlıdır: tekli doymamış yağ asitleridir. Yani, bu asitler bir kişinin kanındaki kötü kolesterol seviyesini önemli ölçüde azaltabilir. Sonuç olarak, eğitim ve fiziksel aktivitenin etkinliği arttırdığı için kalori daha hızlı yakılmaya başlanır.

Diyete Ekleme

Kahvaltı: Yarım meyve ve yağsız süzme peynir ve avokado çayı

Öğle yemeği: sebze suyu, yarım avokado salatası, haşlanmış tavuk yumurtası, yeşillikler ve taze salatalık zeytinyağı ile harmanlanmış şekilde

Aperatif: herhangi bir narenciye ve avokado çayı

Akşam yemeği: Yarım meyve, bir bardak kefir, iki dilim haşlanmış dana eti

Yatmadan önce; 1 bardak avokado çayı

Çay Nasıl Demlenir?

 • 1 adet avokado
 • 1 litre su
 • Tencere

Meyvenin içinde bulunan kahverengi çekirdeği çıkartılır. İyice yıkanması gerekmektedir. Bir litre su bir tencere içine alınarak ocak üzerine koyulur. Ardından içine dilimlenen ya da küçük parçalara ayrılan avokado eklenir. Bu şekilde en az 15 dakika kadar pişirilmelidir. Ardından süzgeçten geçirilen içecek soğuması için bekletilir.  Gün içinde ilk içilecek olan çay sabah aç karına tüketilmelidir. Ayrıca son bir bardak yatmadan önce içilir. Kalan kısımda gün içinde tüketilir. Bu sağlığınıza zarar vermeyen çok zararsız bir çaydır.

Kabarcık Çayı

 • 1 bardak avokado
 • 1 bardak yeşil çay
 • 6 buz küpü
 • 1 ⁄ 2 bardak şekerli yoğunlaştırılmış süt
 • 1 ⁄ 4 bardak tapyoka incileri

Tapyoka incilerini paket üzerinde bulunan hazırlama yöntemine göre hazırlanarak kenara alınır. Bir mutfak robotu içinde diğer tüm malzemeleri birlikte karıştırılmalıdır. Soğutulmuş bir bardağa tapyoka incilerini koyun ve üzerine harmanlanmış avokado çayı dökülmelidir. Bu çayın geniş bir pipet yardımı ile içilmesi daha sağlıklı olur.

Yaprak ve Meyve Çayları

 • 6 ile 7 avokado çayı
 • 1,5 litre su

7 adet yaprak su altında iyice yıkanır. Kirlerden arınması çok önemlidir.  Isıya dayanıklı cam bir kabın içine 1,5 litre su alınır ve kaynatılır. Kaynatıldıktan sonra hazırlanan avokado yapraklarını sıvıya eklenmesi gerekir. Yaklaşık 10 – 15 dakika boyunca pişirilmelidir. Meydana gelen içecek bir gün içinde bitirilmelidir. Özellikle yatağa gitmeden önce 500 ml içecek tüketilmelidir. Yatmadan önce tüketilen içecek gece boyunca tuvalet konusunda rahatsızlık verse de sağladığı faydaların hepsi bu duruma değmektedir. Bu yararlı içecek ayrıca kilo alımını önleme için de oldukça sık şekilde kullanılır. Düzenli şekilde içilmesi ve tarifine göre hazırlanması faydalarından yararlanmak adına oldukça önemli olan bir detaydır.

Gastrointestinal Sistem Hastalıkları

Bir avokado ağacına sahip olan kişiler, kolit, enterokolit, dizanteri vb. hastalıklar konusunda çok şanslı olduğunu unutmamalıdır. Hastalıklarla uğraşırken çok yardımcı olur. Bu tarz hastalıkları için;

 • 1 çorba kaşığı taze avokado 250 – 300 ml suyun içine aktarılır. Yaklaşık 8 dakika kaynatılarak pişirilir ve ocak üzerinden alınır. 2 saat boyunca bu şekilde bekletildikten sonra süzgeç yardımı ile süzülür.
 • Günde 3 kez ilaç niyetine tüketilmelidir. Gün içinde içilecek olan içeceğin eşit dozlara bölünmesi gerekir.
 • Hastalığın niteliğine ve şiddetine bağlı olarak, tedavi iki ile üç hafta kadar sürer.
 • Bu dönem içinde düzenli şekilde içilmesi önemli bir ayrıntıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı