Diğer Çaylar

At Kestanesinin Faydaları Nelerdir ve Çay Nasıl Yapılır?

At Kestanesi Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

At kestanesi özellikle damaralrın güçlenmesi, yaraların iyileşmesi ve vücutta bulunan ödemin azaltılması konusunda fayda sağlayan etkiler ile insan vücudunda olumlu etkiler yaratır.

At Kestanesinin Faydaları Nelerdir?

Atkestanesi, Doğu Avrupa özellikle Balkanlar  ve Orta Asya’nın Himalayalarına özgü bir bitki türüdür. Günümüzde, atkestanesi tipik olarak bahçeler, parklar ve yol kenarlarındaki ılıman Avrupa bölgelerinde doğal olarak yetişmektedir. Atkestanesi ağaçları genellikle güzel çiçekler ve bol gölgeli büyürler. Atkestanesi bir çare olarak uzun bir kullanım öyküsüne sahiptir ve modern araştırma da dâhil olmak üzere bazı geleneksel kullanımlarını desteklemektedir. Olumlu faydaları arasında;

 • Damarları güçlendirme, variköz damarlar ve kronik venöz yetmezlik gibi durumları iyileştirmek için kan damarlarını güçlendirebilme özelliğine sahiptir.
 • Ödemi azaltma, kullanımı ile sıvı tutulması iyileştirilebilir. Bunun için çayının tüketilmesi gerekir.
 • Yaralanma tedavileri,  burkulma gibi yaralanmaları şişirebilir ve ayrıca küçük cilt yaralarının iyileşmesine yardımcı olabilir.

Bu bitki escin adı verilen saponinlerin bir karışımı içerir. Küçük kan damarlarının duvarlarını güçlendirdiği gösterilmiştir. Araştırma, escin’in venöz problemleri kompresyon çorapları olarak tedavi etmede etkili olabileceğini düşündürür. Aynı zamanda vücuttaki sıvı tutulumunu hafifletmeye yardımcı olabilir. Eksüdayı, kan damarlarını veya organları yaralandığı zaman sızdıran sıvıları inflamasyonu azaltabilir. Bu bitkinin içinde bulunan tanenler de bu anti-enflamatuar ve anti-ödem özelliklerine katkıda bulunabilmektedir. Tanenler de yaralar ve cilt rahatsızlıkları için bir temizleme etkisi sağlayan büzücü olarak çalışır. Diüretik özellikler de mevcuttur. Bu özelliklerden faydalanmak isteyen kişilerin mutlaka düzenli şekilde kullanım yapması çok önemlidir. Aksi halde istenilen sonuçlar elde edilmesi kesinlikle mümkün olmaz.

At Kestanesinin Yan Etkileri

Atkestanesi takviyeleri çoğu zaman tüketim için güvenlidir. Yalnız bazı yan etkilere neden olabilirler. Bunlar kaşıntı, mide bulantısı, mide bağırsak bozukluğu, kas spazmı ve baş ağrısını içeren etkilerdir. Çiğ veya işlenmemiş tohumlar, yapraklar, ağaç kabukları ve at kestane çiçekleri yemiş asla kullanılmaz. Zehirli olan ve kanama riskini artırabilen esculin içeren özellikleri bulunur. Pişmiş atkestanesi ve tıbbi preparatlar eskülsüzdür. Bunun yanı sıra kan kesesi, diyabet, mide rahatsızlığı, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı olanların yanı sıra hamile veya emziren olanlar için herhangi bir şekilde atkestanesi tüketilmeden önce dikkatli olunmalıdır. Bu bitkinin kullanımı bazı ilaçlar ile tehlikeli şekilde etkileşebilir. Kan sulandırıcı veya kan şekerini düşürmek adına kullanılan diyabet ilaçlar ile birlikte alınmamalıdır. Zaten ciddi sağlık sorunu olan kişiler uzman doktorlarına danışmadan kullanmamalıdır.

At Kestanesi Çayı Nasıl Demlenir?

Kabuktan atkestanesi çayı yapmak için;

 • 1 bardak kaynatılmış içme suyu
 • 1 çorba kaşığı kabuk kısımları

Kaynatılmış içe suyunun içine kabuklar atılır ve 7 dakika kadar bekletilir. Süzülen içecek tüketime hazır hale geldiği için kısa sürede içilir. Atkestanesinin bütün somunu sadece harici uygulamalar için kullanılmalıdır. Bunlar zehirlidir ve uzman bir uygulayıcı tarafından olmadığı sürece topikal olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Tomurcuklar

 • Sabit tomurcuklar ilişkilerde yardımcı olan basit tentür yapmak için kullanılabilir
 • Tekrarlayan düşünceler veya endişe verici davranışları hafifletilmesi 6-8 yapışkan tomurcuklardan seçilir.
 • Bunları paslanmaz çelik veya cam tencereye koyularak üzeri suyla örtülür. Tencerenin kapağı kapatılır ve yaklaşık 20 dakika pişirilmesi gerekir.
 • Ocak üzerinden alındıktan sonra bekletilmeden süzgeç yardımı ile süzülmelidir.
 • Ardından cam bir sürahi içine alınır.
 •  Dilaltında 4 damla su şeklinde veya meyve suyu olarak günde 3-4 kez veya bir krizde her yarım saatte alınması gerekir.

İnfüzyon Yağı

Ağacın çiçeklenmeye başlamadan önce toplanan mukavvadan, kabuktan veya  yeni yapraklardan yapılması gerekir. Atkestanesi çift kazanlı tencerenin üst yarısına yerleştirilir ve zeytinyağı ile üzeri kaplanır. Su ile yaklaşık yarım dolu olan diğer tencerenin içine yerleştirilir. Dış tencereyi suyun hafifçe kaynadığı şekilde ısıtmak gerekmektedir. Tencerenin kurumasına izin verilmelidir. Yaklaşık 2-3 saat kaynatın, daha sonra mümkün olduğu kadar fazla yağı temizlemek için iç tavaları çıkarılır. Atkestanesi sıkarak yağı kapatılır. Yağ ısıtılmış, steril bir cam şişe veya vidalı kapaklı bir kavanoz ve kapak içine süzülmelidir.

At Kestane Banyosu

1 kg kıyılmış kestanenin kabukları ve kuruyemişleri su ile kapanır, ocak üzerine alınır ve kaynama seviyesine getirilir. Ardından 30 dakika bu şekilde bekletilir.  Banyo suyuna süzülmüş sıvı eklenmesinin yapılması gerekir. Dikenli kabuğun yanı sıra ayak banyosuna veya tam banyoya eklenen fındıkların bir kaynaşması, daldırılan alana kan dolaşımını arttırır. Aynı zamanda donma ve hemoroitlere yardımcı olur. Düzenli şekilde kullanımı yapılması çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı