Bitkisel Tedavi

Astıma Fayda Sağlayan Bitki Çayları Nelerdir?

Astım insan yaşamına olumsuz semptomlar ekleyen bir hastalıktır. Bu hastalığın semptomlarını kontrol etmek bitki çaylarının desteği ile odlukça kolay hale gelir.

Astım ve Bitki Çayları

Astım hava tüplerinin inflamasyonu ve daralması ile ortaya çıkan ciddi bir solunum rahatsızlığıdır. Her ne kadar birçok insan bu rahatsızlıktan muzdarip olsa bile oldukça kolay bir şekilde yönetilebilir. Astım atakları genelde soğuk hava, alerjiler, stres, solunum yolu enfeksiyonları, gıda koruyucuları ve benzerleri tarafından tetiklenir. Bilim adamları astımın kesin sebebini bilmiyorlar. Bunun yanı sıra çeşitli faktörler bu bozukluğa yakalanma şansınızı arttırır. Aşırı sigara, obezite ve genetik bu konuda etkilidir. Astım sorunu yaşayan kişilerde aşağıdaki belirtişler meydana gelir.

 • Öksürük
 • Solunumda zorluk
 • Göğüs çevresinde  sıkılaşma
 • Nefes darlığı

Bu belirtiler, katı diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile astım için bazı doğal bitkiler ile kontrol edilebilir. Bu bitkilerden elde edilecek olan çay türlerinin semptomları yok etmesi adına düzenli bir şekilde kullanılması da çok önemlidir. Ayriyeten uzman doktor bilgisi dâhilinde kullanım yapmak gerekir.

Bitki Çayları

Zencefil

Bu ünlü bitki, astım için doğal bir tedavi olarak hareket edebilir. Hava yollarının iltihaplanmasını azaltan ve hava yolu kasılmasını önleyen anti-enflamatuar bileşikler içermektedir. Yapılan bazı çalışmalar, zencefilde bulunan çeşitli bileşiklerin, astım atakları esnasında ortaya çıkan konstriksiyonu inhibe ederek, bronşlardaki kasların gevşemesine katkıda bulunduğunu ileri sürer. Bu bitkisel ilacı astım için almanın birçok yolu var. Zencefil takviyeleri almadan önce doktora danışmakta gerekir.

 • Toz ya da taze şekilde soyulmuş bir tutam baharat
 • 1,5 su bardağı su
 • Bal ya da isteğe bağlı limon

Suyun içinde 10 dakika kadar kaynatılan zencefil süzülür. Ilıyan karışıma isteğe bağlı bal veya limon eklenirken, bu iki malzemenin ikisi de ekleme yapılabilir.

Kekik

Baharatta bulunan anti-inflamatuar özellikler, onu astım için en iyi bitkisel ilaçlardan biri yapar. Bu bitki, doğal olarak akciğer temizleyicisi davranan flavonoidler, karvakrol ve terpenler içerir. Her gün 3 bardak lezzetli kekik çayı içtikten sonra astım semptomlarıyla savaşmak mümkün hale gelir.

 • Her bardak su için yaklaşık 10 dakika boyunca sıcak suda pişirilmiş 3 çay kaşığı topraklanmış kekik gerekir.
 • Biraz bal ekleyip karıştırılması da tadı ve faydaları için önemlidir.
 • Kekik astım için büyük bir doğal tedavidir. Çünkü bronşiyal yollar içindeki inflamasyonun azalması konusunda destek sağlar.
 • Astım semptomlarını yatıştırıcı iltihaplı solunum yolları ile rahatlatmaya yardımcı olan güçlü antispazmodik özelliklere sahiptir. 
 • Bitki ayrıca boğmaca, bronşit ve sayısız diğer kardiyovasküler hastalıkları tedavi edebilir.

Isırgan Otu

Bu bitki alerjiye bağlı astımı tedavi etme konusunda yardımcı olabilir. Doğal olarak oluşan anti-enflamatuarın yanı sıra antihistaminik özellikler içerir. Bunların her ikisi de darp edilen burun tıkanıklıklarını ve hava yollarını engellemektedir. Isırgan otu, kanser için en iyi doğal takviyelerden bir tanesidir. Bitkisel çay yapmak veya ısırgan otu takviyesi almak için;

 • 1 yemek kaşığı ısırgan otu
 • Su
 • Bal

Suyun içinde ısırgan otu 10 dakika kadar kaynatılır. Ardından süzüldükten sonra soğumadan bal ile birleştirilir.

Sarımsak

Sarımsak, akciğerlerde herhangi bir tıkanıklığı temizleyen güçlü anti-inflamatuar bileşiklere sahiptir. Ayriyeten vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek ve astıma neden olabilecek enfeksiyonlarla mücadele etmek için çalışan antiviral ve antibiyotik özelliklere de sahiptir. En çok çiğ yenildiğinde etki sağlar.

Meyankökü

Astıma iyi gelen çoğu bitki gibi meyan kökü de bronşiyal tüplerin veya akciğerlerin iltihaplanmasını azaltarak çalışır. Normal inhalasyonu sağlamak için akciğerleri ve hava geçişlerini sakinleştiren anti-inflamatuar bileşiklere sahiptir. Bu bitkiyi çay veya astım için takviye olarak alınabilir. Bunun yanı sıra yüksek tansiyon, diyabet veya karaciğer / böbrek sorunları olan kişiler meyan kökü kullanmaktan kaçınmalıdır.

 • 1 parça meyan kökü
 • Su

Suyun içinde 15 dakika kadar kaynatılan meyan kökü bekletilmeden süzgeçten geçirilir. Tadına bağlı ve kişi isteğine göre limon suyu ilavesi yapılabilir.

Zerdeçal

Zerdeçal, alerjileri hafifleten bir antihistamin otudur. Histaminler normalde iltihaplanmaya neden olan zararlı bileşiklerdir. Bilim adamları hala zerdeçalın astım için etkili bir bitkisel ilaç üretip üretemeyeceğini araştırıyor, ancak şimdiye kadar elde edilen bulgular detaylı şekilde olumlu değildir.

Limon Otu

Birçok geleneksel ilaç öksürük ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için limon otu içerir. Bu yüzden bu bitkinin astımı tedavi etmek için de kullanılması şaşırtıcı bir durum değildir. Hastalıklarla savaşmaya ve iltihaplanmayı ortadan kaldırmaya yardımcı olan anti bakteriyel, antifungal ve anti-inflamatuar bileşikleri içermektedir. Limon çayı, astım semptomlarını hafifletme konusunda yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı