Bitki Çayları

Arpa Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Dolaşım sistemine ve kalp sağlığına etkileri fazla olduğu kadar aynı zamanda da bağışıklık sisteminde güçlendirecek şifalı bitki çayının faydaları ve demlenme şekli.

Arpa Çayının Faydaları

Şifalı bitkiler arasında bulunan arpa çayının faydalarının oldukça etkili olması ile bilinmektedir. İnsanların kanı temizlemesi ile bilinmekte olan ve zararlı toksinlerden arınması ile etkili olan bir bitki çayı olmaktadır. Özellikle de sindirim sorunlarına iyi gelmesi ile biliniyor. Birçok kişinin yaşamakta olduğu sindirime bağlı olan sorunları önleyecektir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve bu sayede de soğuk algınlığının yok olmasını sağlama konusunda etkilidir. Gece terlemesi ve sıcak basmalarının önüne geçme konusunda etkili olacaktır. Ağrı kesici özelliği ile bilinmektedir. Özellikle de baş ve boğaz ağrısında faydalı olmaktadır. İdrar söktürücü özelliğinin olduğu için vücudun ödem tutmasını da engelleyecektir. Astım hastalarının daha rahat nefes almalarını sağlayacak ve bronşit tedavisinde etkilidir.

Kalp sağlığına olan faydaları ile bilinen ve insanların dolaşım sisteminde etkili olacağı unutulmamalıdır. İçerisinde bol miktarda demir ve lif içermektedir. Bu sayede insanların daha sağlıklı olmalarında etkili olacaktır. Birçok insanın metabolizması üzerinde hızlandırıcı etkisi olması ile bilinmektedir. Daha sağlıklı kilo vermek isteyenler için oldukça etkili çaylar arasında olmaktadır. Zayıflamak için bu çayın aç karnına günde iki defa içilmelidir. Ayrıca çayın iştah kesici özelliğinin olması ile de bilinmektedir. Çayın idrar söktürücü özelliği ile bilinmektedir. İnsanların vücutlarının su tutması sonucunda ortaya çıkacak olan ödem daha çok yüz bölgesinde ve bacaklarda oluşur.

Ödem söktürücü bir çay olarak bilinen arpa çayını demleyip içmeniz hızla vücudunuzda bulunan ödemin atılmasını sağlayacaktır.

Tarifleri ve Demleme Şekli

  • 1 yemek kaşığı arpa
  • 500 gram su

Sağlığa faydaları ile bilinen ve insanların düzenli olarak içmeleri sonucunda birçok etkilerinin olması ile biliniyor. Bu sebeple de çayın şifalı bitkiler arasında olduğundan mutlaka düzenli içilmesi gerekmektedir. Birçok insanın idrar söktürücü özelliği ile bilinen ve bu sayede de ödem söktürücü özelliği ile bilinen çayı demlemeleri ile içmeleri gerekiyor. Birçok insanın menopoz dönemi içerisinde ortaya çıkacak olan belirtilerin azalmasında etkili olacaktır. Terleme ve sıcak basmalarını azaltacaktır. Kaynamış suyun içerisine aktardan satın alacak olduğunuz arpadan 1 yemek kaşığı miktarında konulmalı ve ağzını kapatıp dem alması için 10 dakika kadar en az beklemelisiniz. Bu süre içerisinde dem alacağından süzüldükten sonra yarısını sabah aç karnına ve geri kalan yarısını da öğleden sonra içmeniz önerilmektedir.

Limonlu Arpa Çayı

  • 1 yemek kaşığı arpa
  • Yarım limon
  • 2 su bardağı su

Kalp ve damar sağlığı üzerinde etkili olan ve damarlarda kolesterol birikmesini engelleyecek şifalı bitki çayları arasında bulunan arpa çayının limon ile demlenmesi daha kolay ve faydalı içiminin olmasını sağlayacaktır. Özellikle de limonun metabolizmayı hızlandırması için kullanabilirsiniz. Birçok kişinin hücrelerinde fazlasıyla biriken yağlarında atılmasını sağlayacak olan limon ile demleyecek olduğunuz çay için ilk olarak suyun içerisine limon yıkandıktan sonra küçük parçalara kesilerek konulmalı ve kısık ateş üzerinde dem alması beklemelisiniz. Kaynamasının sonucunda ocağın altını kapatın ve içerisine arpa eklemelisiniz. Kabın ağzını da kapatarak bir süre beklemelisiniz. Dem aldığı zaman süzülerek içime hazır hale getirilecektir.

Rezeneli Arpa Çayı

  • 1 yemek kaşığı arpa
  • 1 yemek kaşığı rezene tohumu
  • 1 çay kaşığı bal
  • 2 su bardağı su

Zayıflamak isteyen ve metabolizmasının yavaş çalışması nedeniyle bir türlü sağlıklı kilo veremeyen kişilere önerilmekte olan bir çaydır. Daha hızla ve daha da sağlıkla kilo vermeniz konusunda çok etkili olacaktır. Rezene hazımsızlık ya da şişkinlik gibi problemlerin ortaya çıkması durumunda sindirime olan faydaları ile biliniyor. Rezene tohumlarının havan içerisinde ezilmesi ve daha sonradan suyun içerisine koyun ve kısık ateş içerisinde kaynamasını bekleyin. Suyun kaynaması ile birlikte içerisine arpa eklenmeli ve kabın ağzını kapatıp bir süre dem alması sağlanmalıdır. Tercihe göre bu çayı sade olarak içebileceğiniz gibi aynı zamanda da içerisine tat vermesi ve kolay bir içime ulaşmanız için bal ilave ederek içebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı