Meyveli Çaylar

Ardıç Tohumunun Faydaları Nelerdir ve Çay Nasıl Demlenmesi Gerekir?

Ardıç Tohumu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Ardıç tohumlarından elde edilecek olan içecek türlerinin hepsi sağlık açısından olumlu etkiler sunar. Yalnız bu çayların tüketiminde özellikle dozajının aşılmaması gerekir.

Ardıç Tohumu Çayının Faydaları Nelerdir?

Ardıç meyveleri vücüt için basitçe vazgeçilmez olan antioksidanlar bakımından zengindir. Ayriyeten C vitamini, uçucu yağlar, lif ve flavonoid içerir. Bitki manganez, çinko, demir, bakır ve magnezyum açısından da zengindir. Meyveler, şeker hastaları için çok yararlı kılan birçok doğal insülin içerir. Tıbbi özellikler sadece taze değil aynı zamanda bitkinin kuru meyveleridir. Onları sonbaharda toplamak ve iyi havalandırılmış bir odada kurutarak tohumlarını elde etmek gerekir.

Temel olarak çoğu zaman tedavi edici çay olarak hazırlanabilir. Taze meyveler antihistamin olarak kullanılır. Ardıçlar günde birkaç kez ürolityazis ile kullanılırlar, böbreklerden taş atılımını teşvik ederler. İğneler ve yağlar, inhalasyonlar ve banyolar için kullanılır. Soğuk algınlığı, böbrekler, eklemler tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Ardıç çayı, idrar söktürücü bir etkiye sahip olduğundan dolayı iltihabı hafifletir. Bakterisidal özelliklere sahiptir, bu nedenle hem halk tıbbında hem de resmi tıpta çok popülerdir.

Diyaforetik etki sayesinde çay, vücut ısısını düşürür. İnfüzyon solunum yolu hastalıklarında çok etkilidir, aynı zamanda stomatit, anjin ile de yardımcı olur. Ardıç yağının da büyük bir şifa gücü vardır, bitkinin meyve kısımlarından elde edilir. Esansiyel yağlar iyi antiseptikler ve analjezikler olarak işlev görürler. Eski çağlardan beri, Amerikan Yerlileri orman ardıçlarının aromasının tüberkülozdan kurtulmaya yardımcı olduğuna inanmaktadır.

Ardıç Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

 • Kurutulmuş ardıç meyvesi iki yemek kaşığı
 • Bir litre su
 • Tatlandırmak için bal veya şeker

Su tencere içine alınır ve ocak üzerinde kaynatılır. Kaynamaya başlayınca, meyveler eklenmelidir. Ocak üzerinde 10 dakika kaynatıldıktan sonra, ocağın altı kapatılarak on dakika boyunca yine bekletilir.  Böyle bir içecek, bir anti-enflamatuar ajan olarak davranmaktadır.

Böbrek Hastalığı

Böbrek ve ürogenital sistem hastalıkları ile başa çıkmaya yardımcı olur. Aşağıdaki bileşenlerden bir içecek hazırlanması gerekmektedir.

 • Ardıç meyvesi 1 çay kaşığı
 • Şeftali yaprakları 1 çay kaşığı
 • Hatmi kökü 1 çay kaşığı

Tüm malzemeler birbiri ile karıştırılır. Bir bardak su ocak üzerinde kaynatıldıktan sonra bitki karışımın üzerine dökülür. Ağzı kapatılır ve soğuyana kadar demlenmesi için bekletilir. Filtrelenmiş bir içecek günde üç fincan olarak alınmalıdır. Belirtilen dozu aşmamak çok önemli bir detaydır. Çünkü bol miktarda çay böbrek tahrişine neden olabilir. Bu nedenle, akut piyelonefrit ile çay dikkatli şekilde kullanılmalıdır.

Romatizmalı Banyo

Eklem hastalığı olan kişiler aşağıda bulunan reçeteyi kullanması gerekir.

 • Bir tencere içine yüz gram kuru meyve ve ardıç tohumu koyulur.
 • Bir tencere içinde 2 litre su kaynatılır.
 • İki litre kaynar suyun üzerine malzemeler dökülür ve yaklaşık yedi dakika boyunca orta ateşte pişirmeye devam edilir.
 • Karışımı süzülür, soğutulur ve banyoya dökülmelidir.
 • Eklem iltihabı olduğunda, ardıç özü hastalıklı bölgelere sürmek oldukça faydalıdır.

Cilt Hastalıkları

Egzama, dermatit ve sedef hastalığı için hazırlanmalıdır.

 • Dört yüz mililitre kaynar su hazırlanır. İçine bir tutam tohum dökülür.
 • Karışımı birkaç dakika boyunca pişirilir.
 • Soğutulmuş ve süzülmüş olan karışımın içine şeker ilavesi yapılmalıdır.

Siyah Çaylı Ardıç Tohumu

Bu çayın tadı daha spesifiktir, ama yine de denemeye değer olan bir içecek türüdür. Hazırlamak için;

 • Siyah çay – 2 yemek kaşığı
 • Kurutulmuş ardıç meyveleri – 1 yemek kaşığı
 • Tarçın çubukları – 2 adet
 • Su – 1 litre
 • Şeker

1 litre su ocak üzerine alınır ve kaynatılır. İçine öncelikli olarak siyah çay eklenir ve 2 dakika kaynatıldıktan sonra şeker ilavesi yapılması gerekir.

Yan Etkileri

Çaydaki ardıç pek çok iyileştirici özelliğe sahiptir ama sürekli olarak kullanılması önerilmez. Tedavi iki ay kadar sürecek, molalar alınması çok önemlidir. Böbrek yetmezliği olan kişilerde çayın alınması kontrendikedir. Hamilelik sırasında çay ile tedavi yapılmaz. Çünkü uterusun tonuna neden olabilir. Ardıç dalları ve meyveleri olan infüzyonların emziren kadınlara alınması tavsiye edilmez. Ayrıca, gastrointestinal sistem hastalıkları olan kişiler için kabul yasaktır. Bitkinin meyvelerinden tereyağlı yatıştırıcı banyo, yorgunluğu ve stresi azaltacaktır.

Ardıç ve diğer bitkilerle birlikte çay kombinasyonunda yararlıdır. İçecek harika bir koku yayan birçok uçucu yağ içerir. Ardıçlar hazırlanan çaylarda bulunan vitaminler, cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır, bağışıklığı güçlendirir, genel sağlığı iyileştirir. Önemli olan bu çayın tüketiminde dozajın aşılmadan kullanılmasıdır. Dozaj aşımı olmadığı sürece kısa sürede tedavi için olumlu sonuçlar alınmaya başlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı