Hazır ürünler

Arazi Bitki Çaylarının Türleri ve Sağlığa Olan Faydaları

Arazi Bitkisi Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Arazi bitki çayları hangi bitkilerden elde edilmektedir, ne şekillerde ve gramajlarda satılmaktadır, insan sağlığına olan faydaları nelerdir ve hangi şekillerde kulanılabilir hakkında makale.

Arazi Bitki Çayı

 

Son yıllarda büyük önem kazanan ve toplum içerisinde kullanımı artan bir çay türü olan bitki çayları açısından zon zamanlarda popüler olanlardan birisi de Arazi Bitki Çaylarıdır. Her çeşit kullanım amacı ve kullanım yerine göre üretilen adet ve paketlerde satılmakta olan bu bitki çayının bilinirliği artmaya başladıkça toplum içerisindeki kullanım oranı yükselmiştir.

Bunda bitki çaylarının insan sağlığına olan pozitif etkilerinin yanında bu çayın kendisine has özelliklerinin büyük bir payı bulunmaktadır. Diğer bitki çaylarından farklı olmasını sağlayan ve artı olumlu bir etki yapan bu özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Tamamen organik şekilde olması
 • Üretilmeden, doğada kendiliğinden yetişmesi
 • Bitkiler üzerinde herhangi bir işlem yapılmaması
 • Toplama yapılan arazilerin özenle seçilmesi
 • Toplama yapılan bölgelerde son üç yıl boyunca yangın çıkmamış olması, herhangi bir zirai ilaçlamanın yapılmaması
 • Bitkilerin üretilmesi, yetiştirilmesi açısından hiçbir insan faktörünün olmaması

Bu özellikleri sayesinden Arazi bitki çayları kendisine has olumlu özellikleriyle ayrışmaktadır. Tamamen organik bir şekilde üretilmesi ve toplanması, herhangi bir insan faktörü içermemesinden dolayı tamamen doğal bir ürünle çay hazırlama imkanı sunan Arazi bitki çayı bu yönüyle diğer çaylardan ayrılmaktadır.

Farklı farklı paketleme seçenekleriyle satılıyor olması da satın alacak kişilere satın alma kolaylığı sağlamaktadır.

Arazi Bitki Çayları Türleri

Arazi bitki çayları sadece doğada kendiliğinden yetişen bitkilerden elde edilmektedir. Bu nendele insan eliyle suni olarak üretilmiş bitkiler içermediğinden dolayı oldukça çok sayıda bitki çeşiti içermemektedir.

Arazi bitki çayı türleri şunlardır:

 • Yayla Ada Çayı
 • Mavi Çay
 • Mayıs Papatyası Çayı
 • Karabaş Ada Çayı
 • Deli Kekik Çayı
 • Ihlamur Çayı

Tüm bu çaylar tamamen doğada, kendiliğinden yetişmektedir. Herhangi bir şekilde insan eli ile üretim gerçekleştirilmeden, doğal bir şekilde büyürler. Bu sayede herhangi bir zirai ilaç, kimyasal madde almadan yüzde yüz organik şekilde paketlenebilmektedirler.

Bu çayların aynı zamanda kalitelerini gösteren sertifikaları da bulunmaktadır. Bu sertifikalar bu çayların tamamıyla organik olduklarının bir göstergesidir. Bunlar:

 • Türkgap Organik Sertifikası
 • Türkiye Cumhuriyeti Organik Tarım Sertifikası

Bunlar ürünlerin kalitesini gösterdiği gibi, kullanıcıların da gönül rahatlığıyla bu çayları alarak tüketmeleri açısından bir göstergedir.

Arazi Bitki Çayları Faydaları

Tamamıyla organik olarak elde edilen arazi bitki çaylarının bu bakımdan faydaları oldukça çoktur. İnsan müdahalesi olmadan tamamen doğada serbest bir şekilde büyüyen ve toplanan bu bitkiler bu açıdan yüksek olumlu etkilere sahiptir. Hangi çayın, ne tür hastalıklara ve rahatsızlıklara iyi geldiği şu şekildedir:

Deli Kekik Çayı

Antiseptik özelliği bulunmaktadır. Bu bakımdan mikrobiyolojik hastalıklara, sinir sistemi hastalıklarına ve göğüs rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Sindirim sistemine de iyi gelir.

Ihlamur

Boşaltım sistemine oldukça faydalıdır. İdrar sökümüne çok iyi gelir, mesanenin temizlenmesini sağlar. Damar sertliğini, kansızlığı giderir. Öksürük giderici etkisi vardır.

Karabaş Ada Çayı

İçeriğinde cineola maddesi bulunmaktadır. Bu madde hem antibakteriyel, hen antialerjiktir. Aynı zamanda enfeksiyon önlemeye de faydalıdır. Bu çay ayrıca egzamaya, romatizmaya ve vücut yorgunluğuna da iyi gelmektedir.

Mavi Çay

İdrar yolları enfeksiyonlarını iyileştirir. Yorgunluk giderir ve sinir sisteminin rahatlamasına yardımcı olur. Düzenli kullanımında tümörleri yok edici özelliği bulunmaktadır.

Mayıs Papatyası Çayı

Sinir sistemi üzerinde etkilidir. Depresyona iyi gelir, stresi azaltır, sinir sistemini güçlendirir. Doğal bir antibiyotik olmasının yanında bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Cilt hastalıklarına ve ağrılara da iyi gelmektedir.

Yayla Ada Çayı

Kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Diş eti ve bademcik iltihaplarını giderir. Göğsü yumuşatır, sinir sisteminin çalışmasına yardımcı olur.

Tüm bu özellikleriyle beraber, aynı zamanda organik ve tamamen doğada kendiliğinden yetişme özellikleriyle kişiler kendilerinde mevcut olan hastalıklara göre, veya rahatsızlıklardan korunma amaçlı ya da keyif için bu bitki çaylarından istedikleri türleri gönül rahatlığıyla seçebilirler. Bu sayede hem keyif alma, hem de sağlıklı kalma mümkün olabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı