Sorular

Antidepresan İlaçlarla Birlikte Bitki Çaylarının Kullanımı

Antidepresanla Bitki Çayı Kullanılır MI?

Antidepresan türevi ilaçlarla birlikte bitkisel çaylar tüketilebilir mi, bu ilaçları kullanırken bitki çayı tüketiminde dikkat edilmesi gereken konular nelerdir, bitki çaylarının ne tür zararları olabilir.

Antidepresanlar

 

Ruh sağlığı açısından kullanılan antidepresan ilaçların kullanımı günümüzde oldukça artmıştır. Bu ilaçlar her ne kadar sağlık açısından birçok fayda içerseler de, kullanımı açısından dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Bu tür antidepresan ilaçları kullanırken önemli olan noktalardan birisi ilaç kullanımı esnasında ilaçlarla birlikte alınan gıda ve içeceklerin ilaçlarla olan etkileşimidir. Bu tür ilaçlar kullanılırken bunlarla birlikte alınan bazı gıdalar ve içeceklerin içeriklerinde bulunan etken maddeler ilaçların etken maddeleriyle karışarak olumsuz bazı etkilere neden olabilirler. Bu etkiler:

 • İlaçların etkilerini artırmak
 • İlaçların etkilerini azaltmak
 • İlaçların etkilerini sıfırlamak

Bu tür antidepresan ilaçlar uzman psikiyatristler tarafından reçete edilip hastalara verildiği halde, bitki çayları hiçbir kontrol olmadan serbest bir şekilde insanlar tarafından kullanılmaktadır. Bu durum antidepresan kullanımı açısından büyük riskler taşımaktadır, çünkü bu ilaçlar;

 • Panik atak
 • Uyku sorunları
 • Depresyon
 • Kaygı bozuklukları

gibi çok ciddi ruhsal rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığı için bu tür ilaçların alımında meydana gelebilecek olan olası değişiklikler insan sağlığı açısından çok büyük riskler taşımaktadır.

Bu tür ilaçların etkilerinde meydana gelen değişiklikler kişileri ruhsal bir takım sıkıntıların içerisine düşürebilir veya bu ilaçların etkilerini azaltıp, sıfırlayabilir. Bu durumda da ilaçların umulan faydayı elde edemeyen hastaların durumu daha da kötüleşebilir veya psikolojik bir takım başka rahatsızlıklar yaşayabilir, var olan sorunları daha da büyüyebilir.

Antidepresanlar ve Bitki Çayı Kullanımı

Bitki çayları özellikle son yıllarda popülerliklerini oldukça artırmış ve kullanımları yükselmiştir. Sağlığa yararlı olan birçok madde içerdikleri düşüncesiyle yaygınlaşan bu kullanım oranı beraberinde bu tür olumlu faydalar getirdiği gibi aynı zamanda bir takım olumsuz etkileri de gerçekleştirmektedir.

Bu tür bitki çayları, ilaçların aksine laboratuvar ortamında herhangi bir tıbbi kontrole tabi tutulmadıkları için içlerinde bulunan maddelerin neler olduğu ve hangi miktarlarda olduğu konusunda bilimsel olarak net ve kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bu da beraberinde bazı riskler getirir. Bunlar:

 • Bitki çaylarının içindeki toksik maddeler ve polenler
 • Steroid ve östrojen gibi bazı maddeler
 • Arsenik, kurşun ve civa gibi zehirli maddeler

Bu tür sağlığa zararlı olabilecek maddeler bu çayların içeriğinde bulunabilirler. Aynı zamanda sağlığa zararlı olmasa da bunların içeriklerindeki kimi maddeler antidepresan ilaçların içeriklerindeki elementlerle etkileşime girerek zararlı sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilirler.

Antidepresan gibi vücut ve insan ruhsal durumu üzerinde çok büyük etkileri bulunan ilaçlarla birlikte bu çayların tüketimi oldukça ciddi bir takım rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu ilaçlar oldukça yoğun ve güçlü kimyasal içeriklere sahip oldukları için bitki çaylarındaki içeriklerle etkileşime girmeleri durumunda meydana gelebilecek sorunlar da büyük olmaktadır.

Bu tür ilaçlarla birlikte kullanılmaları durumunda sağlık problemlerine neden olabilecek bitki çaylarında bazıları şunlardır:

 • Efedra çayı
 • Ginseng bitkisi
 • Kava çayı
 • Sarı kantaron bitkisi

Bitki çaylarının içerisindeki içerisindeki etken maddelerin neler olduğu ve hangi antidepresan ilaçlarla ne tür bir etkileşime geçerek, nasıl bir etkide bulunacağı konusunda hastaların bir bilgisi bulunmadığı için bu tür ilaçların kullanımları sırasında kesinlikle bitki çayı içmeye devam etmemek gerekmektedir. Eğer çayla birlikte ilaç kullanımına devam edilirse ortaya çıkabilecek olan sağlık problemlerinin tedavisi daha da zor olabilir.

Bu nedenle bu tür ilaçları kullanmaya başalamadan önce bitkisel çay tüketimi yapılıyorsa mutlaka uzman doktora bilgi verilmelidir. İlaç kullanımı bunların etkisinin geçmesinden sonra başlamalı ve ilaçların alındığı sürece bu tür bitki çayları içilmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı