Sorular

Anne Sütünü Arttıran Bitki Çaylarının Demlenme Şekli

Yeni doğum yapmış annelerin bebeğini emzirirken daha bol ve bebeğe faydalı olacak bitkisel çayların süt arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Bu çayların demlenme şekli

Papatya Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Şifalı bitkiler arasında kır papatyasının faydalarının oldukça fazla olması ile bilinmektedir. Papatya bitkisinin güneşte kurutulmuş olmasına ve son 1 yıl içerisinde kurutulmuş olmasına dikkat edilmelidir. Son kullanım tarihi geçen papatya bitkisinin herhangi bir faydasının olmayacağı bilinmelidir. Sakinleştirici özelliği ile bilinen bu çayın faydaları ise saymakla bitmeyecek kadar çok olmaktadır. Bu sebeple de çayın yeni doğum yapmış bayanların içmeleri önerilmektedir. Bebeğin sakinleşmesini sağlayacağı gibi aynı zamanda da yeterli miktarda sütü olmayan annelerin de süt yapıcı özelliği olması ile bilinmektedir. Kaynamakta olan suyun içerisine kurutulmuş papatyalar konularak ağzını kapatmalısınız. Bu sayede dem alması sağlanacaktır. Demini aldığı zaman suyun rengi hafif sarı olacak ve süzülerek içerisine tat vermesi için bal ilave ederek içilmelidir. Özellikle de uyku problemi yaşamakta olan bebeklere sahip annelerin süt yapıcı özelliği olan bu bitkisel çayları içmeleri tavsiye edilmektedir.

Rezene Tohumu Çayı

 • 1 yemek kaşığı rezene tohumu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Yeni doğum yapmış bir annenin sütünün az olması sebebi ile bebeğini doyurmakta zorlanan annelerin içmesi önerilen bitkisel çaylardan bir tanesi de rezene tohumunu kullanarak yapacakları çay olmaktadır. Çayın birçok faydalarının olması ile bilinmektedir. Ayrıca annenin bu çayı içmesi sonucunda bebeğine de sütü aracılığıyla oldukça fayda sağlayacak yararlı maddeler geçecektir. Özellikle de yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan gaz probleminin de azalmasını sağlayacaktır. Bu çayı demlerken dikkat edilmesi gerekenlerin başında rezene tohumlarının ilk olarak havan içerisine konularak bir miktar ezin. Fakat çok ezerek toz haline getirilmemesine de dikkat etmelisiniz. Kaynamış suyun içerisine ezdiğiniz tohumları atarak demlenmesi için birkaç dakika beklemeli ve daha sonradan süzmeniz gerekmektedir. Tat verebilmesi için içerisine biraz bal ilave edip karıştırarak suyun ılıması halinde içilmelidir.

Kimyon Çayı

 • 1 tatlı kaşığı kimyon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 fincan su

Anne ve bebek sağlığına faydalarının saymakla bitmeyecek olan bu bitkinin kullanarak yapılacak olan çayın emziren annelerin içmeleri önerilmektedir. Bu çayın yapımı oldukça kolay olup aynı zamanda da çayın sağlığa olan faydalarının anne sütü aracılığıyla emen bebeğe geçecek olması sebebi ile içilmesi önerilmektedir. Süt yapıcı özelliği sayesinde bebeğin daha çok beslenmesini sağlar. Yeni doğan bebeklerde oluşan gaz problemini de kimyonun azaltıcı etkisi olması bilinmektedir. Kaynamakta olan suyun içerisine kimyon konularak 5 dakika boyunca dem alması için beklemelisiniz. Dem alması ile birlikte süzmeniz sonucunda çayın tatlı ve daha kolay bir içimi olması için bal ilave etmelisiniz. Annelerin günde 2 defa bu çayı demleyerek içmeleri önerilmektedir.

Anason Çayı

 • 1 yemek kaşığı anason
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Yeni doğan bebeklerde etkili olması ile bilinmektedir. Çayın annenin sütünü arttıracak özelliği ile bilinmektedir. Çayı demleyerek içebilmek için aktardan anason bitkisini almanız gerekmektedir. Bebeklerde ortaya çıkacak olan gaz sorununu da ortadan kaldıracak özel bir bitki olmaktadır. Emziren annelerin sütünün bebeğe daha sağlıklı olmasında etkili olacaktır. Bebeklerde özellikle şifalı bitkiler arasında tavsiye edilen bir bitki çayıdır. Bu sebeple de çayın günde 2 defa içilmesi önerilmektedir. Ilık suyun içerisine anason bitkisinden 1 yemek kaşığı miktarında konularak birkaç dakika kısık ateşte suyun kaynamasını beklemelisiniz. Ocağın altını kapattıktan sonra dem alacağı için ağzını kapatarak 5 dakika daha beklemelisiniz. Süzdükten sonra içerisine tat verebilmesi için bal ilave ederek içilmelidir.

Isırgan Otu Çayı

 • 1 yemek kaşığı ısırgan otu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Emziren annelerin içmesi önerilen ve faydası ile bilinen şifalı bitkilerin karışımı ile yapacağınız çay olmaktadır. Bu çayın içerisine bir tatlı kaşığı miktarında kimyon ve bir tatlı kaşığı kadar anason bitkisi de koyarak daha faydalı olmasını sağlayabilirsiniz. Anne sütü yapıcı özelliği olan ve faydalı olan ısırgan otu çayını demleyebilmek için mutlaka kullanacak olduğunuz ısırgan otunun koyu yeşil renkte olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Sararmış ve son kullanım tarihi geçmiş olan bitkinin faydalı olmayacağını bilmeniz gerekiyor. Kaynamış suyun içerisine 1 yemek kaşığı miktarında ısırgan otu bitkisini ekleyerek dem almasını sağlamalı ve sonra isteğe göre içerisine bal ilave ederek içilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı