Diğer Çaylar

Anne Sütü Yapan Çaylar

Bebeklerin sağlıklı gelişimleri ve büyümeleri için anne sütü önemlidir. İlk aylarında temel besin olan anne sütünün kalitesi ve miktarı, bebeklerin doyması, yeterli beslenmesi için önemli bir etkendir. Anne sütünün arttırılması için özel karışımlar ve kürlerin yanı sıra bitkisel çaylardan da destek alınabilir. Süt yapan bitkisel çaylar ve bu çaylar hakkında küçük detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Emziren anneler için süt yapan çaylar mutlaka doktor kontrolünde ve bilgisinde tüketilmelidir. Her annede ya da bebekte farklı etkileri bulunan bu çayların tüketiminde annelerin dikkatli olması gerekir. Bitki çaylarının yanında beslenmelerine ve kendi dinlenmelerine de dikkat eden anneler, kısa sürede bebekleri için yeterli miktarda süt salgılamaya başlayacaktır.

Anne sütünü arttırmak için bebeğin belirli aralıklarda beslenmesi, memeyi düzgün şekilde tutmasının sağlanması gerekir. Aynı zamanda memelerin tamamen boşaltılması da anne sütünü arttırmak için önemli etkenlerden birisidir. Bu şekilde memeye anne sütünün yetmediği sinyali verilir ve daha fazla süt salgılanmaya başlanır.

Anne sütü için bazı özel markaların ürünleri de mevcuttur. Örneğin süt yapan çaylar humana, lactamil gibi markalarda hazır ürün olarak satışa sunulmaktadır. Ancak hazır bitki çayları yerine aktarlardan kendiniz bitki çaylarının kurutulmuş ve ambalajda saklananlarını satın alıp kullanabilirsiniz.

Anne Sütü Yapan Bitki Çayları

Anne sütünü arttıran bu çaylardan bazıları şu şekildedir…

Rezene Çayı: Anne sütünü arttıran doğal çayların başında rezene çayı gelir. Bu çayın hazırlanması son derece basittir. Rezene çayı için 1 yemek kaşığı kurutulmuş rezeneyi bir termos içine koyun. Üzerine 1 litre kadar kaynamış su ekleyin ve termosun kapağını güzelce kapatın. Akşamdan hazırladığınızda sabaha kadar demlenecektir. Hazır olan çayı gün içinde 3-4 kere bir fincan şeklinde tüketebilirsiniz. Aynı çayı bebeklere gaz yapmaması için 3-4 çay kaşığı şeklinde verebilirsiniz.

Anason Çayı: Anason çayı farklı şekillerde demlenebilir. Ancak basit şekilde hazırlanması için yarım yemek kaşığı ezilmiş anason tohumunun üzerine 1 litre kadar kaynamış su ekleyin. Çayın demlenmesi için bir süre bekletin, daha sonra süzün. İsteğe göre sıcak ya da soğuk tüketilebilir, tatlandırmak için biraz bal eklenebilir. Emziren anneler bebeklerini emzirmeden hemen önce tüketebilirler bu çayı.

Yasemin Çayı: Hoş kokulu ve sakinleştirici özelliği de bulunan Yasemin çayı, dikkatlice demlenmelidir. Çayı demlemeden önce kaynamış su ile çaydanlığın içini çalkayın ancak demleme suyunu çok fazla kaynar su olarak kullanmayın. Daha hoş koku için bu gereklidir.

3 gram yasemin çayının üzerine 150 ml kaynamış su eklenmesi ve 3 dakika kadar demlenmesi yeterlidir. Bu çayın bir diğer özelliği birden fazla kere demlenebilmesidir. Yeniden demlemelerde ilk 3 dakikalık demlemenin üzerine her seferinde 30-40 saniye kadar ekleme yapılması yeterlidir.

Ahududu Yaprağı Çayı: Ahududu yaprağı çayı, pek çok sağlık sorunu için içilebilecek bir çaydır. Bunun için bir tutam ahududu yaprağının üzerine 300-350 ml daha yeni kaynamış su ekleyin. Bu şekilde 10-15 dakika buhar üzerinde demlenmeye bırakın. Günde 1 kere sadece uyumadan önce tüketebilirsiniz. Çayın içine şeker katılmaması önerilir. Ancak çok tatsız gelirse ılıdıktan sonra çok az miktarda bal eklemesi yapılabilir.

Sarı Mısır Çayı: Sarı mısır çayı diğer yaprak çaylarına göre farklı şekilde hazırlanır. Bu çayın hazırlanmasında demleme yerine pişirme yöntemi kullanılır. Bunun için 250 ml suyu bir tencere içinde kaynatın. Kaynamaya başladığında suyun içine 1 tatlı kaşığı yıkanmış çemen otu tohumu ilave edin ve 5 dakika kadar kaynatın. Bazı uygulamalarda çayın daha fazla etkisini görmek için hazırlamadan 3 saat öncesinde tohumlar soğuk su içinde bekletmeye başlanabiliyor. Çayı pişirdikten sonra tat vermesi için süt, bal, zencefil tozu, limon ya da şeker eklemesi yapabilirsiniz. Anne sütünü arttırmak için günde 1 fincan tüketilmesi yeterlidir.

Süt Yapan Çaylar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı