Bitki Çayları

Anason Çayının Sağladığı Faydalar ve Demleme

Anasonun çayı genel sağlık açısından oldukça olumlu çözümler olanakları sunar. Bunun içinde düzenli şekilde kullanım yapmak ve aksatmamak oldukça önemlidir.

Anason Çayının Faydaları

Anason, özellikle mutfaklarda egzotik bir baharat olarak kullanılmaktadır. Güçlü, hoş kokusu nedeniyle, çoğunlukla  tavuk, deniz ürünleri ve diğer vejetaryen yemeklerde kullanılır. Kokulu yağlar, sabunlar, çaylar, kekler ve hamur işleri yapmak için anason tohumu sık şekilde tercih edilmektedir. Mutfaklarda yer alan baharatın sağlık açısından faydaları da saymakla bitmez.

Antioksidan

Tohumlarda, antioksidanlar bakımından zengin olan ve enflamatuar süreçleri önleyen birkaç önemli kimyasal bileşik vardır. Ayrıca bu maddeler yaşamı uzatır ve sağlığı güçlendirmeye katkı sağlar.

Solunum Hastalıkları

Anason tohumları astım, bronşit ve öksürük tedavisinde sık şekilde kullanılır. Karın ağrıları, mide sorunları ve şişkinlik tarzında sindirim problemleri olanlar için de yararlı olacaktır.

Ekstrojenlerin Varlıkları

Tohumlar anestezi içermektedir, östrojen seviyesinde bir artış sağlar. Baharat emziren anneler için yararlı olur v e anne sütü üretilmesine destek sağlar.

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı mevcutsa ya da burun akıntısı varsa, anasondan çay içmeyi her daim akılda tutmak gerekir. Düzenli tüketimle hemen rahatlamış hissetmek mümkündür. Ayrıca burun iltihabı, tahriş gider ve iltihap kısa sürede azalır.

Nefesi Ferahlatır

Eğer nefesini hızlı bir şekilde yenilemesi gerekiyorsa anasondan çay içebilir veya birkaç dakikalığına sadece tohumları çiğnenebilir.

Mineral Kaynağı

Anason, kalsiyum,çinko, magnezyum ve bakır gibi mineraller açısından zengindir. Ayrıca kan basıncını ve kalpteki hızı kontrol eden potasyum içermektedir. Bitki uyku sorunun düzene girmesini sağlar.

Vitamin B

Anasonun tohumu tüm vücut sistemlerinde özellikle de beyni olumlu şekilde etkileyen çeşitli B vitaminleri içerir. Tohumlarda az miktarda A ve C vitamini bulunur, bunlar antioksidan olarak çalışır.

Enerji Verir

Yorgun ve harap hissedildiği zaman bitki ile yapılacak olan çayın içilmesi ile kişi kısa süre içinde enerji kazanır. Vitamin varlığı sayesinde vücuda enerji verir. Hamilelikte enerji sağlamak için uzman görüşü alınmalıdır.

Zayıflama

Kilo kontrolü ve zayıflama için aç karnına çay içilirse fazlalıkları vermeyi hızlandıracaktır. Bir içecek sayesinde subkütan yağ aktif olarak yanacaktır. Birçok kilo kaybı programında sık şekilde kullanılır ve kilo kaybı için en iyi çay olarak bilinir.

 • 1 tatlı kaşığı anason
 • 1 su bardağı içme suyu

Kaynatılmış olan su anason bitkisinin üzerine dökülür ve 10 dakika boyunca bekletilir. Ardından süzülerek gerekirse bal ilavesi ile tatlandırılarak içilmelidir. Düzenli tüketilirse metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmasına yardımcı olur. Gastrointestinal sistemi sakinleştirir, sindirim sistemini destekleri ve ne yediğinizi kontrol etmeye olanak sağlar. Bu sayede kilo kaybınız için destekleyici olur.

Emzirme Dönemi

Anason, anne sütünü artırmada da katkı sağlar.  Aromasıyla kişiyi rahatsız etmeden fayda sağlayacaktır. Anason süt verimi konusunda bitkilerde bulunan ve özellikle östrojen olmak üzere dişi seks hormonlarının etkilerini taklit eden kimyasal maddeler olan fitoöstrojenler içerir. Araştırmacılar, fitoöstrojenlerin daha fazla süt üreten süt bezlerini uyardığını ileri sürmektedir.

Zararları

Anason çayının tüketilmesinde önemli olan dozajında içilmesidir. Bir kişi günlük olarak en fazla 4 bardak bu çaydan içtiği zaman yan etkiler meydana gelmez. Bu dozaj aşıldığı zaman belli başlı yan etkiler meydana gelmeye başlar.

Demleme Şekilleri

 • 1 çay kaşığı anason
 • 1 çay kaşığı zencefil
 • 1 çay kaşığı portakal kabuğu
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • Bal

1 litre kaynar suya bal dışında tüm baharatlar eklenir. 10 dakika kaynatıldıktan sonra ocağın altı kapatılır ve içine bal eklemesi yapılır. Ardından süzülerek bir süraji içine alınmalıdır. Bu bileşenlerin birliği, içeceği hem lezzetli hem de kullanışlı hale getirecektir. Çok geçmeden, her sabah içilecek olan hoş kokulu bir içeceğe alışılır. 

Emziren Anneler İçin

Bu içeceğin içinde bulunan pediatristler tarafından emziren annelere önerilir. Sütü çoğalmasını sağlayacak olan çay ve bebeklerinde huzur içinde uyumasına olanak sağlar.

 • 1 çay kaşığı anason
 • 100 ml su

100ml kaynar su anasonun üzerine dökülür ve ağzı kapalı şekilde 10 dakika boyunca bekletilir. Bu bekleme süresinden sonra süzülen içecek sabah 100 ml ve akşam 100 ml tüketilmelidir. Beslenmeden sadece yarım saat önce faydalı ve lezzetli infüzyonun içilmesi tavsiye edilir. 

Mide Sakinleştirici

Aşırı beslenmeden kaynaklı midede, kolik, şişkinlikte spazmlar olabilir. Bu aşamada sağlıklı bir içecek sorunun ortadan kalkmasına olana sağlar.

 • 1 tatlı kaşığı tohum
 • 1,5 su bardağı su

Tohumların üzerine kaynar su döküldükten sonra demlenmesi için bekletilir ve süzülür. Bu yararlı çayın öğünlerden yarım saat önce içilmesi tavsiye edilir, böylece öğle veya akşam yemeği sindirilir. Baharatın hafif etkisi spazmları rahatlatır, mideyi yatıştırır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı