Gelin, bugün Biraz Da Çay Konuşalım

Çay, dünyanın farklı ülkelerinde sevilerek tüketilen ve Camellia Sinensis bitkisinin farklı şekillerde işlenerek harmanlanmasından elde edilen bir içecek türüdür. Çin, Japonya ve Rusya’da ‘’Cha’’,  Hindistan’da ‘’Chai’’  ve Arap ülkelerinde ise ‘’Shay’’ olarak bilinir. İsmin nereden geldiği konusunda bazı kaynaklar Çin’i, bazı kaynaklar ise Hindistan’ı gösterse de çay isminin bu kadar yaygınlaşmasının temel nedeni 1500’lü yıllarda dünyanın birçok ülkesiyle çayı tanıştıran Portekizli tüccarlardır.

Kaynamış suya kurutulmuş yapraklar, meyveler, baharatlar ve kök bitkiler atılarak hazırlanan sıcak ya da soğuk içeceklerin geneli çay olarak adlandırılır. Bu açıdan cazip bir tat ve aroma sunan birçok çay türü ve çeşidi bulunur.

Camellia Sinensis

Siyah Çay; Hepimizin yakından tanıdığı ve kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi siyah çay,  Camilla Sinensis’in ikinci sırasındaki yaprakların toplanması ile elde edilir. Kurutulması ve saklanması sürecinde 5 farklı işlemden geçer.

Oolong Çayı; Siyah çayın daha az işlem görmüş halidir. Bu çay fermente edildikten sonra kendine has olan yeşil kahve renklerini alana kadar güneş altında kavrulmaya bırakılır.  Daha çok Çin, Japonya ve Tayvan’da tüketilmektedir.

Yeşil Çay; Sağlığa faydaları ile sürekli karşımıza çıkan bu çay en az işlem gören çay türüdür. Fermente edilmediği için antioksidan değerleri siyah çaya göre oldukça yüksektir.

Beyaz Çay; Camilla Sinensis’in baharda açan ilk tomurcuklarından hazırlanır. Toplandıktan hemen sonra kurutularak muhafaza edilir. Hiçbir şekilde fermantasyon işlemi görmez.

Earl Grey; Bergamot bitkisinin yağı kullanılarak fermente edilen aromalı siyah çay türüdür. Fransa ve İtalya’da daha yaygın olarak tüketilmektedir.

Üretildiği bölgeye göre çay çeşitleri

Seylan Çayı; Anavatanı Sri Lanka’dır. Ülkenin orta kesimlerinin yağış ve nem şartlarından dolayı en kaliteli Camilla Sinensis türlerinden biri bu bölgede yetişir..

Assam Çayı; Hindistan’ın Assam bölgesinde denize yakın kesimlerde üretilen Camilla Sinensis, hafif malt tadı ve parlak renkleri ile kahvaltılık çay olarak dünyaya kendini kabul ettirmiş kaliteli çay türlerinden biridir.

Rize Çayı; Doğu Karadeniz’e bağlı bir ilimiz olan Rize’de üretilen Camilla Sinensis türüdür. İklim şartlarının elverişliliği nedeniyle Çin, Hindistan ve Sri Lanka’dan sonra dünya çay ihracatında 4. sırada yer alır.

Popüler 7 Bitki Çayı

Nane Çayı; C vitamini yönünden zengin olan ve nefes açıcı özellikleri bulunan bu çay her dönem sevilerek içilen bir çay türüdür. Özellikle Fas’ta misafirlere de ikram edilmesi nedeniyle dünyada Fas çayı olarak da bilinir.

Papatya Çayı; B1 vitamini açısından zengin olan bu çay dinlendirici yapısı ile her daim sevilerek tüketilen çaylardan biridir.

Zencefil Çayı; B ve C vitaminleri gönünden zengin olan zencefil tek başına ya da başka bitkilerle birlikte kullanılabilir. Kök bitki çayları arasında en yaygın olandır.

Melisa Çayı; Hazımsızlık, mide yanması gibi rahatsızlıklar için de önerilen bu çay içerdiği B5 vitamini ile anti stres çaylardan biridir.

Lavanta Çayı; A vitamini yönünden zengin bu çay melisa gibi rahatlatıcı özellikleri yanında cilt ve saç sağlığı üzerinde olumlu etkileri ile bilinmektedir.

Ekinezya Çayı; A, C ve E vitaminleri açısından zengin olan ekinezya özellikle soğuk kış aylarında tercih edilen bir çaydır. Grip gibi viral enfeksiyonlarda bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalık sürecini minimuma indirir.

Limon Çayı; C vitamini yönünden zengin olan limon çayı ekinezya gibi kış aylarında tercih edilir ve başka bitkilerle demlenebilir.

Nane Limon Çayı; Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi, grip ve soğuk algınlığına birebir C vitamini deposu. Aynı zamanda zayıflamaya yardımcı antioksidan bir çaydır.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı