Bitkisel Tedavi

Ananas Faydaları

Görünüşü bakımından birçok meyveden farklı olan ananasın faydaları oldukça fazladır. Tam bir vitamin deposu olan ananas faydaları ve zararları konulu makalemizde merak edilen her şeyi bulabiliyor olacaksınız. Genel olarak dış kısmı dikenlidir. Yeşil yaprakları ve gövdesinde çapraz çizgiler bulunmaktadır. Tropikal meyvelerden biri olan ananas yılın her ayında bulunabilmektedir. Güzel görünümü, tadı ve sağlık açısından faydaları oldukça fazladır. A ve C vitamini açısından zengin olan ananas aynı zamanda kalsiyum ve potasyum deposudur. Ananasın sağlık açısından faydaları aşağıdaki gibidir.

Ananasın Faydaları Nelerdir?

 • Soğuk Algınlığı: İçerisinde bol miktarda C vitamini olmasından dolayı soğuk algınlığına çok iyi gelmektedir. Her türlü gribal enfeksiyon karşısında etkili bir meyvedir. İlaç tedavilerine yardımcı olması çok önemlidir. Bu bağlamda özellikle ananas suyunun faydaları  hastalıklarda ön plana çıkmaktadır.
 • Serbest Radikaller: Ananasın serbest radikalleri önlediği bilinmektedir. Vücut için tehlikeli olan serbest radikaller ananas sayesinde önlenmektedir. Kanser ve kalp hastalıklarına neden olan serbest radikallere karşı en etkili savunma silahlarından biri ananastır.
 • Kemik Sağlığı: Kemik sağlığı için ananas tüketilmesi çok önemlidir. Kemiklerin güçlenmesi ve sağlıklı olabilmesi için gereken kalsiyum ve potasyum ananas içerisinde fazlasıyla mevcuttur.
 • Diş Sağlığı: Ananasın diş sağlığı üzerinde olumlu etkileri çok fazladır. İçerisinde bulunan zengin vitamin ve mineraller sayesinde diş sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Sinüzüt ve Boğaz Ağrısı: Bromelain sinüzüti önleyen bir maddedir. Bu madde ananas içerisinde çok fazladır. Bu nedenle düzenli ananas tüketimi hem sinüziti, hem de boğaz ağrılarını önlemeye yardımcı olur.
 • Kanser: Günümüzün en tehlikeli hastalıklarından biri olan kansere karşı korunmak için ananas tüketimi olmazsa olmazdır. Uzmanlar ananas tüketiminin kanser oluşumunu önlemeye yardımcı olduğunu ifade etmektedir.
 • Kalp Sağlığı: Kalp sağlığını tehdit eden serbest radikallere karşı ananas tüketimi şarttır. Bu bağlamda ananas suyu faydaları büyük önem arz etmektedir.
 • Bağışıklık Sistemi: Vücudun direnci bağışıklık sistemine bağlıdır. Bağışıklık sisteminin güçlü olması vücudun sağlıklı olması demektir. Bunun içinde gerekli olan tüm vitamin ve mineraller ananas içerisinde mevcuttur.
 • Hipertansiyon: Ananas ile hipertansiyonu kontrol altına almak mümkündür. Bu tür hastalığı olan kişilere daha çok ananas diyeti önerilmektedir.

Ananasın Cilde Faydaları

Cilt sağlığı yaşam boyu çok önemlidir. Bunu korumak, çeşitli cilt hastalıklarını önlemek ve genç kalmak için doğru gıdaları tüketmek gerekiyor. Doğru besinlerden biri de ananastır. A ve C vitamini bakımından zengin olan ananas cilt sağlığı için çok önemlidir.

Ananasın Saça Faydaları

Daha çok erkeklerin sorunlarındna biri olan saç dökülmesine karşı ananas tüketimi önerilmektedir. İçerisinde bulunan zengin C vitamini sayesinde saç dökülmesini önlemektedir.

Ananas Suyunun Faydaları

Ananas suyunun faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Tatlı ve serinletici özelliği çok fazladır. Artrite karşı çok önemli bir çözümdür. Sindirime iyi gelmesi ve hazımsızlığı gidermesi ananas suyunun faydaları arasındadır. Bunun yanında idrar sökücü olması, kalp sağlığını koruması, adet bozukluklarını gidermesi, kemikleri koruması ve cilt sağlığına iyi gelmesi ananas suyunun faydaları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ananasın Zararları

Bu kadar faydalarından bahsetmişken her şeyin olduğu gibi zararlarından da bahsetmemiz gerekiyor. Bu aşamaya kadar ananas faydaları nelerdir  diye merak edenler için gerekli bilgileri vermiş olduk. Şimdi de ananasın zararlarına göz atalım.

 • Mide tedavilerinde alerjik yan etkileri olabilmektedir. Bu tür hastalığı olan ve tedavi gören kişiler ananas tüketmemelidir.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin de ananas tüketimi yapmaması gerekir.
 • Şeker hastalarının da ananas tüketmemesi önerilmektedir.
 • Diş çürümelerine neden olduğunu savunan bazı uzmanlar şekerli olmasından dolayı ananasın fazla tüketilmemesi gerektiğini belirtmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı