Meyveli Çaylar

Alıç Çayı Nasıl Hazırlanır, Malzemeleri ve Demlenmesi?

Kalp sağlığı başta olmak üzere damar sağlığına da faydalı olan alıç meyvesi ve yapraklarını kullanarak yapacak olduğunuz çayın birçok hastalıkların tedavisinde etkili olmaktadır.

Alıç Çayı

 • 1 yemek kaşığı alıç meyvesi
 • 2 su bardağı su

Kalp ve damar sağlığına faydasının saymakla bitmeyen alıç bitkisinden yapacak olduğunuz çayın kan dolaşımını da hızlandırması ile bilinmektedir. Damar tıkanıklığını önleyecek ve ailesinde kalp krizi yaşayan ve öyküsü olan kişilerin daha sağlıklı yaşamalarını da sağlayacak olan bir bitki olmaktadır. Alıç çayını demlerken meyvesini kullanarak yapabilirsiniz. Meyvesini kullanarak yapacak olanların ilk olarak meyvesini biraz havan içerisinde ezmeleri önerilmektedir. Fakat çok fazla ezerek toz haline getirmeniz gerekmiyor. Kaynamakta olan suyun içerisine atmalı ve 20 dakika boyunca kaynamış suyun içerisinde bekletilmelidir. Çayın demini alması ile birlikte suyun rengi kırmızı olacaktır. Bu renge ulaşmasının sonucunda süzerek içilmelidir. İçerisinde bulunan C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde etkili olacaktır. Kış mevsiminde içilmesi sonucunda grip ya da soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı tedbir amacıyla da demleyerek içebilirsiniz.

Ballı Alıç Çayı

 • 1 yemek kaşığı alıç meyvesi
 • 1 çay kaşığı bal
 • 400 gram su

Alıç çayının ekşi bir tadı olmaktadır. Bu sebeple de içmesinde bazı kişilerin zorlanmasına neden olur. İçimini daha da kolaylaştıracak olan tatlandırmasını sağlamak için bir çay kaşığı bal ilave etmeniz önerilmektedir. Çayın her zaman için meyvelerini ya da yaprağını da kullanarak demlemeniz mümkün olur. Bu tarifimizde çayı demleyebilmek için alıç meyvelerini malzemeler arasında kullandık. İsteğe göre yapraklarını ya da çiçeğini de kullanarak demlemeniz mümkün olacaktır. Çayın ilk olarak demlenmesi için bitkinin meyvelerini bol su ile yıkadıktan sonra bir miktar ezmeli ve daha sonradan suyun içerisine koymalısınız. Ocağın altı kısık olacak şekilde 20 dakika boyunca demlenmeli ve daha sonradan demini tam olarak alabilmesi için 20 dakika boyunca ağzı kapalı şekilde beklenmelidir. Süzüldükten sonra içerisine organik bal ilave edilerek karıştırılır ve içilir.

Papatyalı Alıç Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
 • 1 yemek kaşığı alıç çiçeği
 • 1 çay kaşığı bal
 • 2 su bardağı su

Sakinleştirici özelliği olan kurutulmuş papatya ile demleyecek olduğunuz alıç çayının sindirim sistemine faydalı olması ile bilinmektedir. Çayın faydaları arasında sinir sistemini de sakinleştirmesi ile bilinmektedir. Alıç bitkisinin meyvelerini kullanarak yapacağınız gibi aynı zamanda da çiçeklerini de kullanarak demlemeniz mümkün olacaktır. İlk olarak suyun içerisine alıç çiçekleri konularak 20 dakika kısık ateşte kaynatılmasının ardından içerisine kurutulmuş kır papatyaları konularak 20 dakika kaynattığınız kabın ağzı kapalı olacak şekilde demini alması beklenmelidir.

Çayın tadının bir miktar ekşi olacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle de ekşi içmek istemeyenler için içerisine bal ilave ederek içmeniz daha kolay bir içime ulaşmanızı sağlayacaktır.

Limonlu Alıç Çayı

 • 1 yemek kaşığı alıç yaprağı
 • Yarım limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 2 su bardağı su

Bol C vitamini olarak demleyecek olduğunuz bu çay sizin bağışıklık sisteminizde güçlenmesinde de etkili olacaktır. Çayı demlerken mutlaka içerisine taze kesmiş olduğunuz limon ilave edilmesi gerekmektedir. Limonun kabukları soyulmadan ilk olarak çekirdekleri çıkartılmalı ve küçük parçalara kesilerek suyun içerisine konulmalıdır. Kısık ateşte su ılık olduğu zaman içerisine bitkinin yapraklarından bir miktar konulması gerekiyor. Suyun kaynamasının ardından ocağın altını kapatarak ağzını kapalı tutarak demini almasını bekleyin. Su ılık olduğu zaman süzmeli ve daha sonradan tadının çok ekşi olacağı için içerisine bal ilave ederek içilmelidir.

Naneli Alıç Çayı

 • 1 yemek kaşığı alıç meyvesi
 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş nane
 • Yarım limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 3 su bardağı su

Soğuk algınlığı başta olmak üzere yaşanan hastalıkların giderilmesinde ve daha çoğunlukla kışın insanların hasta olmaması için bağışıklık sistemini de güçlendirecek olduğu bu çayı içmeleri önerilmektedir. Mide bulantıları gibi sindirim sisteminde meydana gelecek olan hastalıklar için de tavsiye edilmektedir. Çayın demlenirken ilk olarak meyveleri bir miktar ezdikten sonra suyun içerisine koymalısınız. Bu sırada taze kesilmiş olan limon çekirdeklerini çıkartarak suyun içerisine küçük parçalar halinde keserek koymalı ve kısık ateşte kaynamasını bekleyin. Kaynadığı zaman içerisine kuru nane eklenerek kabın ağzını kapatıp en az 20 dakika boyunca demini tam olarak almasını sağlamalısınız. Süzülmeli ve çayın içerisine tat vermesi için bal ilave ederek karıştırılıp içilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı