Bitki Çayları

Ahududu Yaprağı ile Çay Hazırlama ve Sağlık İçin Faydaları

Bugün bedeninizi şımartmak için ahududu yaprağından çay yapmaya ne dersiniz? Meyvesini çok severek tükettiğimiz ahududu yapraklarında bulunan fenolik asit ile kanserle mücadeleye destek oluyor.

Ahududu Yaprağı Çayı Faydaları 


Ahududu Yaprağı Çayı ve Doğum

Meyvesinin aromatik tadı ve iştah açıcı görüntüsüyle gıda sektörünün birçok farklı alanında kullanılan ahududu, aynı zamanda içerdiği vitaminler ve fenolik asit ile insan sağlığı açısından önemli bir gıda. Halk arasında hala bazı bölgelerde yaprakları ile hazırlanan karışımlar ağız sağlığını korumak için gargara olarak kullanılıyor. İshal ve ateşli hastalıklar da ise antimikrobiyal etkileri nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirerek zararlı bakteri ve virüslerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Hatta bazı bölgelerde gözlerinde çapaklanma olan küçük çocukların gözlerine ahududu yaprağından hazırlanan çaylar ile pansuman yapılarak gözlerdeki iltihap ve çapaklanma önlenebiliyor. İştah açıcı olan bu bitki C vitamini yönünden zengin olduğundan hücrelere daha fazla oksijen taşınmasına yardım ederek kanın temizlenmesine yardımcı oluyor. 

Gebelik döneminin ilk 3 ayında meyvenin yaprakları ile hazırlanan çay rahim ve kasık adalelerini güçlendirerek sabah bulantılarını azalttığından günde 1 fincan kadar içilmesi öneriliyor. Ayrıca gebelik sürecinde düzenli olarak ahududu yaprağı çayı içmek doğum sırasında gelişebilecek yırtılma gibi komplikasyonların azaltılmasına yardımcı oluyor. 

Avustralya’nın Sidney kentinde yer alan  Westmead Hastanesinde 1998 yılının Ocak ayından Temmuz ayına kadar 108 hamile kadın üzerinde yapılan çalışmalarda ahududu yaprağından hazırlanan çayı tüketen annelerin doğum süresinin daha kısa olduğu belirtilmiştir.

Fakat aşırı tüketimde rahim kaslarında aşırı kasılmaya ve buna bağlı olarak düşüğe neden olabileceği konusunda da uzmanlar uyarıyor. Atalarımızın söylediği gibi her şeyin azı yarar, çoğu zarar sözü meyvenin yaprakları için de geçerli. Bu yüzden gebelik döneminde kullanırken dikkatli olmakta ve aşırıya kaçmamakta fayda var. 

Tarifler 

Gebelik Çayı 

 • 1 tatlı kaşığı ölçeğinde kurutulmuş kırmızı ahududu yaprağı 
 • Yarım su bardağı ölçeğinde kaynamış su 

Hazırlama: Porselen ya da cam bir kap içine bitki yapraklarını alarak hafifçe soğuk su ile yıkayınız. Ardından kaynamış suyu yavaşça yaprakların üzerine ilave ediniz. Ağzı kapalı olarak 5-7 dakika boyunca demlenmeye bırakınız. Günde sadece 1 kahve fincanı içmek yeterlidir. Özellikle grip gibi viral ya da bakteriyel hastalıklarda herhangi bir ilaç kullanmadan iyileşme sürecini hızlandırmaya ve iltihabı atmaya yardım eder. Gebeliğe bağlı şiddetli kasılma ve krampları azaltır. Fakat, bu dönemde daha fazla içilmesi hem anne hem de bebek sağlığı açısından risk oluşturabilir. 


Ahududu yaprağı çayı nasıl yapılır?

Ahududu Yaprağı Çayı 

 • 4 fincan kurutulmuş kırmızı ahududu yaprağı 
 • 1 fincan kuru yonca yaprağı 
 • 1 fincan ısırgan otu 
 • 1 tatlı kaşığı gül tomurcuğu
 • 2 tatlı kaşığı harahindiba 

Hazırlama: Öncelikle tüm malzemeleri cam bir kavanoz içinde iyice karıştırın. Bu şekilde ağzı kapalı olarak ve serin bir yerde hazırladığınız karışımı saklayın. 1 bardak çay demlemek için hazırladığınız karışımdan 1  çorba kaşığı alarak üzerine 8 bardak kaynamış su ilave edin. İçmeden önce en az 5 dakika boyunca demlenmek üzere bırakın. Bu karışım bağışıklık sistemini güçlendirirken kan yapıcı etki gösterir. Sindirimi kolaylaştırır ve günlük ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri karşılar.

Yaz Günleri İçin Soğuk Çay 

 • 3-4 tatlı kaşığı ahududu yaprağı 
 • 5 bardak kaynamış su 
 • 1 su bardağı limon suyu 
 • Yarım fincan ahududu meyvesi 
 • 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı: Kaynamış su içine bitki yapraklarını atarak 15 dakika boyunca dinlenmesini bekleyin. Daha sonra diğer malzemeleri ilave ederek çayınızı buzdolabında saklayın. Servis sırasında içine birkaç parça buz ilave edebilirsiniz.


Ahududu Yaprağı Çayı Faydaları

Hamileler bu çayı günde 1 defa 1 küçük bardak ölçeğinde içebilir. 

Bağışıklık Güçlendiren Çay

 • 4 tatlı kaşığı ahududu yaprağı 
 • 1 fincan taze sıkılmış portakal suyu 
 • 3 portakal dilimi 
 • Bal 
 • 5 bardak kaynar su 

Hazırlanışı: Kaynar su içine yaprakları ve portakal kabuklarını ekleyin. 1 dakika boyunca kaynatın. Ocağın altını kapattıktan sonra 10 dakika bekleyin. Diğer malzemeleri ilave edin. C vitamini açısından zengin bu çayı sıcak ya da soğuk olarak içebilirsiniz. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Her bitki çayında olduğu gibi bu bitkinin yapraklarından hazırlanan çaylar da bazı istenmeyen etkilere neden olabilir. En sık karşılaşılan sorunlardan aşırı tüketimde kabızlığa neden olmasıdır. Kullandığınız bir ilaç varsa düzenli olarak ahududu yaprağı çayı içmeden önce doktorunuzla görüşmeniz önerilmektedir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı