Bitki Çayları

Ahududu Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Dolaşım sistemine ve sindirim sistemine olan faydaları ile bilinen ahududu çayının karaciğerin toksinlerden arınmasında da etkili olması ile bilinmektedir. Tarifleri ve demlenme şekli.

Ahududu Çayının Faydaları

Ahududu çayını demlerken hem bitkinin yapraklarını kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda da meyvelerini de kullanarak çayı demlemeniz mümkün olacaktır. Bu çayın insan sağlığına çok fazla faydasının olması ile bilinmektedir. Birçok kişinin sindirim sisteminde ortaya çıkan rahatsızlıkları tedavi edebilmesi için içmektedir. Ayrıca başta mide bulantısı olmak üzere kusma sorununu da ortadan kaldıracak şifalı bitkilerden bir tanesi olmaktadır. Kanın temizlenmesini sağlayacağı gibi dolaşım sistemininde hızlanmasında etkili olur. Diş sağlığı ve diş eti hastalıklarının hızla iyileşmesini sağlayacaktır. Adeti düzenleyecek ve ağrıların azalmasını sağlayacaktır. Ayrıca bronşit hastalarının da rahat nefes almalarında etkili olur.

Zararları

Hamilelikte ahududu çayı içilmesi önerilmez. Bu çayın özellikle de riski hamilelik yaşayan bayanların erken doğum yapmasına neden olacaktır. Bazı zamanlarda doğuma yardımcı olması için ve bayanların daha hızlı doğum yapabilmesini sağlamak için ahududu çayı içilir. Doğum kasılmalarının hızlanmasını sağlayacaktır. Fakat hamilelikte mutlaka doktor kontrolünde içilmesi önerilmektedir.

Kan dolaşımı ile ilgili olarak ya da yüksek tansiyon hastalığına sahip olduğunuz zamanlarda eğer ki ilaç kullanıyorsanız o zaman bu bitkiyi kullanarak çayı demleyerek içmeniz önerilmeyecektir.

Tarifleri ve Yapım Aşamaları

 • 1 yemek kaşığı ahududu yaprağı
 • 200 gram su

Yapraklarını kullanarak demleyecek olduğunuz çayın ishali durdurması ile bilinmektedir. Mide bulantısı sık sık yaşamakta olan kişilerin de mideyi yatıştırması için kullandıkları şifalı bir bitki olmaktadır. Çayın gün içerisinde 3 fincandan daha fazla içilmesi önerilmemektedir. Birçok kişinin düzenli olarak şifalı bir bitki olması sebebi ile içtiğinden ortaya çıkacak olan kramp ya da ağrıları da durdurması ile bilinmektedir. Çayın cilt hastalıklarını da önlediği ve iyileştirdiği de bilinmektedir. Bu sebeple de içeceğiniz zaman ciltte bulunan ölü hücreleri arındırıp yaşlılığı önlemesi ile bilinen bu çayı demleyebilmek için ahududu yapraklarının güneş ışığında kurutulmuş olmasına dikkat etmelisiniz. Kaynamış suyun içerisine atarak demini alması beklenmeli ve suyun ılık olduğu zaman süzülerek içilmelidir.

Naneli Ahududu Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş ahududu yaprağı
 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş nane
 • Yarım limon
 • İki su bardağı su

Çayın içerisine nane ekleyerek demlemeniz daha etkili olacaktır. Daha çoğunlukla sindirim sisteminde ortaya çıkacak olan hastalıkar konusunda nanenin etkileri oldukça fazla olmaktadır. Bu sebeple de nane ve limon da ekleyerek bu çayı demlemeniz öneriliyor. Çayın demlenirken taze limon eklerseniz bağışıklık sisteminizin daha da güçlenmesini sağlamış olacaksınız. Suyun içerisine küçük parçalara böldüğünüz limon kesilerek konulmalı ve daha sonradan ise kısık ateşte kaynaması beklenmelidir. Kaynaması ile birlikte ocağın altını kapatmalı ve içerisine nane ve ahududu yapraklarının güneşte kurumuş olanından söylenen miktarda konulmalıdır. Dem alacağı için bir süre süzülmeden ağzı kapalı şekilde beklenmelidir. Demini aldığı zaman süzüldükten sonra içmeniz rahatsızlıklarınızı önleyecektir. Özellikle de ishal olanların daha hızlı ishalinin durmasını sağlar.

Ballı Ahududu Çayı

 • 1 yemek kaşığı ahududu meyvesi
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Tatlı çay içmek isteyenler sindirim sistemine çok iyi gelen ve ishal başta olmak üzere birçok sağlık sorununu önleyecek olan hastalığın tedavisinde yardımcı olmak için içilen bir çay olmaktadır. Tatlı çay içmek isteyenlerin bitkinin yaprakları yerine meyvesini kullanarak içmeleri önerilmektedir. İlk olarak suyun içerisine 1 yemek kaşığı miktarında kurutulmuş bitkinin meyveleri eklenerek kısık ateşte kaynamasını beklemelisiniz. Suyun kaynaması ile birlikte tam olarak demlenmesi için ağzı kapalı şekilde bir süre beklenmelidir. Bu sürede ılık olduğu için süzülerek içerisine bal ilave edilerek karıştırılır ve içilir.

Soğuk Ahududu Çayı

 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş ahududu meyvesi
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 3 küp buz
 • 1 litre su

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte sıcak havalardan şikayet edenlerin çayı demledikten sonra soğuması beklenmeli ve daha sonradan içerisine buz ilave edilerek buzdolabında saklanarak içilebilir. Bu çayı normal olarak ilk olarak demlemeniz gerekmektedir. Bir litre suyun içerisine iki yemek kaşığı kadar güneşte kurutulmuş ahududu meyveleri konulmalıdır. Ocağın kısık ateşte olmasına dikkat ederek suyun kaynaması beklenmeli ve kaynaması ile birlikte ocağın altını kapatın. 15 dakika boyunca demini alması beklenmeli ve süzülerek içerisine organik bal koyarak tatlandırmalısınız. Suyun tam olarak soğuması ile birlikte içerisine buz parçacıklarını koyarak içebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı