Bitki Çayları

Adaçayının Vücuda Sağladığı Faydalar Arasında Neler yer Alır?

Adaçayı eski dönemlerden bu yana şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Özellikle düzenli şekilde yapılan kullanımlar sayesinde kısa sürede var olan sağlık sorunları konusunda fayda sağlar.

Faydaları

Şifalı otlar çeşitliliği arasında yer alan adaçayı önemli ölçüde ayırt edilir. Kuru bir iklimi tercih eden bu bitkinin güçlü ve zengin bir aroması vardır. Eski çağlarda adaçayı yararlı özellikleri başarıyla kullanılmıştır. Şifa sunan bu bitkinin faydaları arasında;

 • Sinir sistemini rahatlatır ve beyin aktivitesini olumlu etkiler. Bu özellik sebebiyle bitki genellikle Alzheimer hastalığında durumu iyileştirmek için kullanılır.
 • Oral boşluğu stomatit ile dezenfekte eder, yaraları iyileştirir ve dişeti kanamasını durdurur. Anjin, larenjit, bronşit tedavisinde yardımcı olur. 
 • Ot tüberkülozla savaşmak için etkilidir.
 • Adaçayı infüzyonu yanıkları, nemli yaraları, cildin ülseratif lezyonlarını iyileştirmek için de kullanılmaktadır.
 • Adaçayı tedavisi mide kolik, diyabet, karaciğer hastalığı için kullanılır.
 • Bitkinin uçucu yağları baş ağrısı, stres rahatlaması ve uykusuzluktan kurtulmak için vazgeçilmezdir.

Kozmetoloji de akne, küçük sivilce ve komedonlar yüzünü temizler. Yağ bezlerinin işini normalleştirmek için adaçayı infüzyonuna dayanan maskeler, cilde tazelik ve mat bir ton verir.

Zararları

Adaçayı bileşimi güçlü bir iyileştirme gücüne sahip bir bitkidir. Bu nedenle adaçayı dikkatli bir şekilde ve bir doktora danışılmadan önce kullanılmamalıdır. Esansiyel yağ ve vitaminlerin yüksek bir konsantrasyonu alerjik reaksiyona neden olabilir, bu nedenle minimal dozlarla tedaviye başlamak ve vücudun yanıtını yakından izlemek gerekir. Adaçayı gebelikte, emziren, zayıf tiroid fonksiyonunda kontrendikedir. Dikkatle, adaçayı daha da artırabileceğinden bitkiyi yüksek tansiyondan muzdarip insanlar da tedavi için kullanmamak gerekir. Her üç ayda bir zehirlenmeye sebep olmayacak şekilde molalar verilir.

Kadınlar İçin Adaçayı

Kadın sağlığı için adaçayı gelir. Bileşimindeki fitohormonlar gençleştirici bir etki sağlar ve ayrıca menopoz sırasında durumu kolaylaştırır. İnfertilite tedavisinde etkinliğini uzun süredir kanıtlamıştır. Gebe kalma sıklığı, hormonal bozukluklara neden olur. Östrojen eksikliği menstrüel siklusun bozulmasına, yumurtalıkların kötüleşmesine, endometriyumun incelmesine neden olur. Adaçayında bulunan fitohormonlar, östrojenlerle benzer bir yapıya sahiptir, bu yüzden bitki alımı:

 • Bir döngü oluşturur.
 • Yumurtalıkların çalışmasını uyarır.
 • Endometriyumu kalınlaştırır ve foliküllerin büyümesini artırır.
 • Kadın genital organlarında iltihabı giderir.

Adaçayının tıbbi özellikleri, bu nedenle, bir jinekolog ve tam bir muayene zorunlu bir konsültasyon tedavi öncesi güçlüdür. Kadın vücudunda östrojen fazlalığı mevcutsa adaçayı infüzyonu yasaktır. Doktorlar adaçayı ile tedavi etmeyi önerdiği zaman, otun alınması sırasında hormon seviyesini kontrol etmek gerekir. Östrojen miktarı önemli ölçüde artmışsa, infüzyon kullanımı acilen durdurulmalıdır.

İnfertilite Tedavisi

Kadınlar için bitki birçok özelliği beraberinde getirir. Özellikle gebe kalmada bebeğin kavranmasına olanak sağlamak için;

 • 1 çorba kaşığı adaçayı
 • 1 su bardağı kaynar içme suyu

Adaçayının içine direk olarak kaynar su dökülür ve ağız kısmı kapatılır. 20 dakika süresince bekletilmelidir. Sıvı süzüldükten sonra üç kez bölünmüş ve kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinden yarım saat önce içilir.

 • Hormonların seviyeyi normalleştirmek için etkili bir tedavi rejimi gerekir. Bunun içinde otun alımı ayın son günü başlar ve 10 gün boyunca kesintisiz olarak devam eder.
 • Sonra bir sonraki menstrüasyon döneminde yeni döngünün beşinci gününden 10 gün boyunca tekrar içilmelidir.
 • Tedavinin gidişatı üç ay sürer.

Zayıflama

Zayıflama sürecinde adaçayı yeşil çay gibi metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca diyet ile birlikte kullanılması gerekir.

 • 1 çay kaşığı adaçayı
 • 1 çay kaşığı papatya çiçekleri
 • 2 su bardağı kaynar su

Suyun kaynatılmasından sonra bitkilerin üzerine dökülmesi gerekir. Bu şekilde 15 dakika bekletildikten sonra süzülür ve her öğünden yarım saat önce içilir.

Erkekler İçin

Bu bitkiden elde edilecek olan çay testosteron üretimini arttırır. Sonuç olarak, daha fazla spermatozoa oluşur ve bebeği tasarlama şansı önemli ölçüde artmıştır. Ek olarak, çimin kaynatılması, kanın skrotuma akışını iyileştirir, vas deferenste durgunluğu önler ve erkek üreme sistemindeki enflamatuar süreçleri durdurur. Adaçayının erkeğin gücü üzerinde olumlu etkisi vardır ve cinsel isteği büyük ölçüde artırır.

 • 1 yemek kaşığı adaçayı
 • 1 su bardağı kaynamış su
 • Bal

Adaçayının her daim yapılan demleme gibi demlenerek hazırlanması gerekir. Ardından süzüldükten sonra bal eklenerek günde 2 defa tüketilmesi uygundur. Tedavinin 10 gün devam etmesi ve bir ay boyunca kesilmesi önerilir. Erkekler için adaçayı tedavi edici özellikleri ve kontrendikasyonları bir doktordan öğrenilmesi istenir. Bu durumun kötüleşmemesi için infüzyonun sadece bir uzmanın izniyle ve tam bir incelemeden sonra kullanılması daha uygun olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı