Bitki Çayları

Acı Çehre Çayının Faydaları ve Tarifleri

Acı çehre çayı zayıflatıcı etkisi ile birlikte kısa sürede kilo vermeyi sağlar, metabolizmayı hızlandırır ve sarkmaları önleyerek vücuttaki ödemlerin atılmasında yardımcı olur.

Acı Çehrenin Faydaları


Acı Çehre Bitkisi

Sindirim sisteminin çalışmasında etkili bir şekilde kullanılan acı çehre tohum şeklinde olan ve çay halinde tüketilen bir bitkidir. Genellikle zayıflamak isteyenlerin tercih ettiği bu bitki bağırsakların çalışmasını sağladığı gibi mide sorunlarını da ortadan kaldırarak hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunlar yaşayanların yardımına koşmaktadır.

Kanser gibi hastalıkların önlenmesinde de etkili olan acı cehre bitkisi vücutta şekerin ve karbonhidratın depolanmasının önüne geçerek yağ yakımına yardımcı olur. Ayrıca vücuttaki kan şekerinin düzenlenmesinde de etkili olan bu bitkinin tüketimi ile birlikte aniden ortaya çıkan tatlı isteği de ortadan kalkmaktadır.

Prostat, basur gibi çeşitli hastalıklarda yaşanan kabızlığın giderilmesinde etkili olan acı çehre tohumu sindirim sisteminden kaynaklanan pek çok hastalığın tedavisinde doğal bir seçenek olmaktadır.

Vücutta biriken ödemin atılmasında kullanılan bu bitkinin düzenli olarak tüketilmesi halinde vücutta büyük bir rahatlama meydana gelir. Ayrıca iştah kapatıcı özelliği ile birlikte fazla yemek tüketen kişiler için faydalı bir bitkidir. Sporla ilgilenen kişilerde kas dokusu yerine yağ dokusunun giderilmesine yardımcı olur. Bu sayede kas dokusu etkilenmeden sadece yağ dokusu bu bitki ile ortadan kaldırılabilmektedir. Vücuttaki sarkmaları da ortadan kaldırarak daha sıkı bir vücuda kavuşmayı sağlar.

Acı Çehre İle Zayıflama

Acı cehre bitkisinin en bilinen özelliği kilo vermeye yardımcı olması ve bir ay gibi bir sürede on kilo gibi büyük kilo kayıpları sağlamasıdır. Ancak düzenli ve dikkatli bir şekilde tüketilmesi gereken bu bitki zayıflamak isteyen kişilerde fazla kullanılması ve ya yanlış kullanılması halinde yan etkilere neden olabilmektedir.

 • Acı çehre bitkisi tohum şeklinde tüketilebileceği gibi çay şeklinde de tüketilerek kilo vermeye yardımcı bir seçenek olarak kullanılabilir.
 • Metabolizmadaki sorunları ortadan kaldıran acı çehre bitkisi özellikle yavaş çalışan metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir.
 • Vücuttaki şişkinliğin atılmasında etkili olan bu bitki aynı zamanda ödemleri de atarak fazlalık gibi görünen kilolardan kurtulmayı sağlamaktadır.
 • Zayıflama noktasında şişkinliği aldığı gibi daha fazla su tüketimine neden olan acı çehre sayesinde kişiler gün içerisinde bol bol su içerek hücrelerini de yenileyebilmektedir.
 • Yemek yeme ve tatlı tüketme isteğini azaltan acı çehre sayesinde abur cubur tüketen ya da fazla yemek yiyen kişilerde beslenme düzeni daha kolay bir şekilde oluşturulabilmektedir. Bu sayede kilo vermek daha hızlı bir hal almaktadır.

Kilo verilen vücutta sarkmalar meydana gelmektedir. Sarkmaların önlenmesinde de acı çehre sıkılaştırıcı bir özellik sunarak fit bir vücuda kavuşmayı sağlar.

Acı Çehrenin Yan Etkileri

 • Acı cehre bitkisinin fazla ve yanlış yöntemlerle tüketilmesi halinde kişilerin vücudunda aşırı halsizlik, baş dönmesi, su kaybına bağlı titreme gibi durumlar görülebilmektedir. Metabolizmanın hızlanmasından dolayı yorgun bir hal alan vücut ile günlük işlerin yapılamaması gibi durumlarda bu bitkinin yan etkileri arasında yer almaktadır. Bu nedenle tüketilirken dikkatli olunması ve doktor kontrolünde tüketilmesi gerekir.
 • Hamileler kullanabilir mi diye sorulduğunda doktorlar genellikle bu bitki ile ilgili bilimsel bir araştırma yapılmadığını ve etkilerinin neler olacağı ile ilgili bilgiler olmadığını söylemektedir. Özellikle hamilelik döneminde tüketilmesi halinde sürekli suya ihtiyaç duyulması gibi durumlardan dolayı bebeğe zarar verebileceği hatta düşüklere neden olabileceği yönünde çeşitli açıklamalar bulunmaktadır.
 • Emziren anneler kullanabilir mi sorusunda ise vücudun sürekli suya ihtiyaç duyması ve uzun süre yemek yememe isteğinden dolayı annenin vücuduna besin girişinin az olmasına bağlı olarak emen bebeğin gelişimine zarar vereceği yönünde açıklamalar bulunmaktadır. Bu nedenle hamilelik ve emzirme döneminde bu bitkinin çay şeklinde ya da tohum halinde tüketilmesi uygun görülmemektedir.

Acı Çehrenin Kullanımı

Acı cehre bitkisi tohumlarının kurutulması halinde yenerek tüketilebildiği gibi çay şeklinde de tüketilebilmektedir. Tohumların çiğnenerek tüketilmesi yan etkilere neden olabileceğinden dolayı çay şeklinde tüketimi daha uygundur.

Acı Cehre Çayı

 • Bir bardak su
 • Bir tatlı kaşığı kadar acı cehre tohumu

Tohumlar suyun içerisine koyularak kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başlayan çayın altı kapatılarak demlenir. 10-15 dakika kadar dem halinde durduktan sonra bu çay tüketilebilir hale gelmektedir. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde üç kere tüketilebilir. Bir ay tüketilmesi halinde büyük oranda zayıflama görülecektir. Ayrıca bu çayı yemeklerden önce tüketmek gerekir ve gün içerisinde bol bol su tüketilmelidir.

Limonlu Acı Çehre Çayı

 • Dilimlenmiş yarım limon
 • 1 tatlı kaşığı kadar acı cehre tohumu
 • 1 fincan su

Suyun içerisine tohumlar koyularak kaynatılır. Kaynayan çay 10 dakika kadar demlenir. Ilık hale gelen çay süzülerek içerisine limon taneleri atılır ve bu şekilde tüketilir. Limon hem tatlandırıcı hem de yağ yakımı konusunda yardımcı bir bitki olarak bu çayın içerisinde faydalı olacaktır.

Yeşil Çaylı – Acı Çehre Çayı

 • Bir çay kaşığı kadar yeşil çay
 • Bir tatlı kaşığı kadar acı cehre bitkisi
 • Bir bardak su

Yeşil çay ve tohumlar suyun içerisine koyularak ocağa alınır. Kaynaması için altı açılır ve kaynamaya başladığında ocaktan alınarak 10 dakika kadar demlenir. 10 dakikanın sonunda ılık bir şekilde tüketilebilir.

Kekikli Acı Çehre Çayı

 • Bir çay kaşığı kadar kekik
 • Bir tatlı kaşığı acı cehre tohumu
 • Bir bardak su

Suyun içerisine kekik ve cehre tohumları atılır. Kaynamaya bırakılır. Su kaynadığında ise altı kapatılarak 10 dakika dinlenmeye bırakılır. Ilıyan çay süzülerek tüketilir. Hamilelerin ve emziren annelerin bu çayı tüketmemesi gerekir. Ayrıca diyabet, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi sorunları olan kişilerin de doktor kontrolünde bu çayı tüketmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı