Zayıflama Çayı

Acı Biber Çayı Vücuda Faydaları ve Çay Çeşitleri

Acı biber çayı insan vücuduna ısınma etkisi yanında birçok faydalı çözüm ile gelir. Özelliklede birçok kişi tarafından fazla kiloları vermek adına kullanılmaktadır.

Acı Biber

Bu çay olağandışı bir çaydır ve çok faydalıdır. İnsan vücudunda bir etkisi ve ısınma etkisi vardır. Soğuk algınlığı mevsimi boyunca böyle bir içecek iyi bir önleyici olarak kabul edilebilir. Çay virüsler ile savaşmaya yardım eder. Aynı zamanda bağışıklığın güçlendirmesine destek olur. Hazırlanacak olan çayın inanılmaz bir tadı ve sıra dışı bir aroması bulunur.

Faydaları

Herhangi bir biberden yapılacak olan tüm çayların yararlı özellikleri vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığı riskini azaltırlar. Kışın, çili ile çay hipotermi ile başa yardımcı olur, yaz çay yorgun ısıdan kurtarır.

  • Biberli yapılan çayın, anti bakteriyel özellikleri ile bulunur.
  • Kokulu bir içecek hızlı bir iyileşmeye katkı sağlar.
  • Çok çeşitli onkolojik hastalıklara karşı profilaktiktir.
  • Vücuttaki metabolik süreçleri aktive olmasını sağlar.
  • Tehlikeli cürufları çalışır halde gösterir.

Kilo Kaybı

Bu bitki kilo kaybını ciddi şekilde etkileme özelliklerine sahiptir. Fakat pratik olarak ve kırmızıbiber yardımı ile kilo verenlerin sayısız kanıtı bulunur. Bu gerçekten dolayı aşırı kilogramlarla mücadelede etkili bir araçtır. Ayriyeten tüm detaylar klinik olarak doğrulanır. Kırmızıbiberin iyileştirici özelliklerinin ve kilo kaybını etkileme yeteneğinin bağlı olduğu kapsaisin maddesini içerdiği kanıtlanmış olan bir gerçektir. 2004 senesinde yapılan bir araştırma, bu bitkinin açlığı körüklediği ve iştahı azalttığı sonucunu ortaya çıkartmıştır. Aynı şekilde yiyecek özlemini azaltmak adına biberlerin gıdaya nasıl eklendiğini ve kapsüllerde nasıl kullanıldığını da detaylı şekilde anlatmaktadır.

2007 senesinde  yapılan bir araştırmada sıcak kırmızıbiberin, termojenezin aktivasyonu üstündeki etkin etkisi, yani vücutta yağ yakma işlemi hakkında olumlu sonuçlar vermiştir. Bilim adamları sempatik sinir sistemini uyarma konusunda, yağ oksidasyonunun aktivitesini artırmada ve vücudun enerji harcamalarını arttırırken, kapsaisinin rolünü vurgularlar. Tabi ki bu maddenin kilo kaybı üzerinde etkisi vardır. Yalnız bu aracı kullanmak, hangi şemaya ve hangi dozlara göre kilo kaybı için kırmızıbiberin nasıl kullanılacağını açıklayan bir doktora danıştıktan sonra yapılmalıdır. Uzman olası yan etkileri ve sağlık riskleri hakkında detaylı şekilde bilgi verir.

Biberli Çaylar

Aromatik Çaylar ile Karabiber

Karabiber de bulunan ayırt edici özellik herhangi bir çayı inanılmaz bir tada ve  aromaya sahip bırakır. İçeceğin tadını tatlandırmak için yüksek kaliteli çay yaprakları kullanılmalıdır. Demlenen çayın içine 2 ile 4 gram karabiber ilave edilir ve iyice karıştırılır Bu şekilde hazırlanan bir içecek sadece insan vücuduna hoş bir şekilde canlandırmakla kalmayacaktır. Aynı zamanda soğuk bir kış gününde ısınmaya da yardımcı olur.

Kırmızıbiberli İçecek 

  • Siyah çay – 2 gram
  • Tarçın – 1 gram
  • Su – 200 ml
  • Kırmızıbiber – 2 gram

Tüm kuru malzemeler bir kabın içine alınarak üzerine kaynar su ilave edilir. Çay kırmızıbiberle en doğru şekilde demlenmesi için 20 dakika boyunca bekletilmelidir. Filtreleme yani süzme işleminden sonra herhangi bir tatlandırıcı eklemesi de isteğe bağlı olarak yapılabilir. Şeker yerine bal tercih edilebilir.

Biberli Yeşil Çaylı

Yeşil çayı klasik bir şekilde demlemek gerekir. Ardından içine 1 tatlı kaşığı kırmızıbiber eklenerek 10 dakika boyunca bekletilir. Kilo verme konusunda oldukça etkilidir, çünkü metabolik süreçlerin uyanmasını sağlar. Kişniş, zencefil veya başka baharatlar koyularak etkisi arttırılabilir.

Özbek Karabiberli Siyah Çay

Ocak üzerine su alınır ve içine öncelikli olarak 1 çay kaşığı siyah çay atılır. Ardından 3 ile 4 adet top karabiber ilave edilir. 3 dakika boyunca kaynatmaya devam edilir. Ocak üzerinden alındıktan sonra bekleme yapmadan süzgeçten geçirilir. Bu çayın özellikle kışın tüketilmesi hastalıklara karşı savunma mekanizması oluşturur. Ayrıca kilonun dengelenmesine de olanak sağlar.

Akçaağaç Şurubu Çayı

1 su bardağı ılık suyun içine 1 yemek kaşığı akçaağaç şurubu eklemesi yapılır. Ardından üzerine 1 çay kaşığı kırmızıbiber aktarılır. 10 dakika boyunca bekletildikten sonra filtrelenir. Karışımın 7 gün boyunca günde 2 defa tüketilmesi gerekir. Diyetle beraber kişide bulunan fazla kiloların ortadan kalkmasına olanak sağlar. Düzenli şekilde ve aksatılmadan kullanılması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı