Hazır ürünler

9 Bitkili Zayıflama Çayı Faydaları ve Hazırlama Önerileri

Zayıflama Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Bilinçli ya da bilinçsiz olarak birçok insan dönem dönem zayıflama çaylarına yönelmiştir. Çoğu bitkisel ürünlerden oluşan bu çayları hazırlarken bilinmesi gereken önemli noktalar vardır.

9 Bitkili Zayıflama Çayı Faydaları

Bitki çayları tarihsel süreci boyunca tıbbi amaçlı olarak birçok alanda kullanılmıştır. Bu alanlardan şüphesiz en popüler olanlarından biri de zayıflamadır. Fakat bilinçsiz kullanımda bu bitkiler yarar sağlamaktan çok zarar vermişlerdir. 9 bitkili zayıflama çayı da Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı olan Ayhan Ercan tarafından bu konuya dikkat çekmek amacıyla hazırlanmıştır. İnsanların birçok defa zayıflama çaylarına yöneldiğini ve bilinçsiz kullanımlarda beklentilerinin karşılanmadığını vurgulayan Ercan, 2012 yılından bu yana zayıflamakta zorlanan ve daha önce sonuç alamamış kişilere 9 bitkili zayıflama çayını önermektedir.

Bu çayı hazırlayabilmek için gereken bitkiler ve sağlık açısından faydaları şöyledir: 

Funda yaprağı: Ödem söktürücü özelliği olan funda yaprağı ayrıca sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Tanen yönünden zengin bitkilerden biridir. İdrar yollarını temizler.

Kekik: Potasyum, demir ve magnezyum açısından zengin olan kekik bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve metabolizma hızını arttırmaya yardımcı olur. İçerdiği E, C, K ve A vitaminleri vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin karşılanmasını sağlar.

Mate Çayı: Doğal bir hücre yenileyici olan mate çayı kötü ve yüksek kolesterolü düşürür. Kan şekerini düzenleyici etkileri sayesinde iştah kontrolü sağlar. Vücuttan su atılmasını değil yağ yakımı teşvik eder. Kafeine benzeyen fakat kafein gibi kalp çarpıntısı ve bağımlılık yapmayan enzimler içerir. Bu açıdan uyarıcı etkileri olan ve metabolizma hızını arttıran bir çaydır.

Biberiye: Güçlü antioksidan bitkilerden biridir. Vücuttaki serbest radikallerin atılmasını teşvik eder. Kan dolaşımını düzenleyerek kılcal damarları uyarıcı etki gösterir. Böylelikle damar tıkanıklıklarını önlemeye yardımcı olur. Demir, magnezyum ve fosfor açısından zengin olduğundan vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını giderir.

Cinnema: Tatlı krizlerinde 1 yaprak cinnema bitkisi çiğnendiği zaman şeker ihtiyacını en az 2 saat boyunca giderir. Bu süre içinde şekere karşı duyarsızlaşma sağlar. Ayrıca pankreas üzerinde de olumlu etkileri vardır.

Sinirli otu: Diyet sırasında görülebilecek yüksek tansiyon şikayetini engellemeye yardımcı olur. Bağırsak düzenleyici etkileri bulunmaktadır. Kabızlık sırasında bağırsakları yumuşatırken ishali de engeller.

Barut ağacı kabuğu: Halk arasında hayat ağacı olarak da adlandırılan barut ağacının kabukları sinameki ile benzer özelliklere sahiptir. Bağırsakları çalıştırmaya yardımcı olur. Fakat sinameki gibi uzun süreli tüketimlerde dehidrasyona ve bağırsak tembelliğine neden olmaz.

Çoban çökerten: Damar ve kalp sağlığını koruyucu özelliklere sahip olan çoban çökerten özellikle diyet sırasında görülen yorgunluk ve halsizlik hissini azaltmayı sağlar. Hormon düzenleyicidir. Damarlarda birikmiş yağ plaklarını azaltır.

Yeşil çay: Hazırlayacağımız çayın kilit bitkilerinden biri yeşil çaydır. Antioksidanlar açısından zengindir. İçerdiği kafein ile bağışıklık sistemini uyarıcı etki gösterir. İçinde bulunan polifenoller vücudun kalori seviyesini dengelemeye ve kilo vermeye yardımcı olur. Kötü kolesterolü engeller. Vücuttaki serbest radikaller ile savaşarak hücre yenilenmesini teşvik eder.

Zayıflama Çayının Zararları

Her bitkisel çay aşırı ve sık kullanımda bazı yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkilerden korunmak için Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği günlük bitki çayı tüketim önerisi yaklaşık olarak 1 litre yani 5 bardak civarındadır. Hangi çay olursa olsun günde bir litrenin üzerinde tüketildiğinde bağışıklık sistemini zorlayarak metabolizmayı olumsuz etkiler.

 Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Ayhan Ercan, 9 bitkili zayıflama çayının da sadece yemeklerden yarım saat önce yani günde 3 defa ve 1 bardak ölçeğinde tüketilmesi gerektiğini söylemiştir.

Ercan, yaptığı açıklamada mucize bir çay olmadığını belirterek zayıflamaya etki eden beslenme ve hareket gibi diğer faktörlerinde önemine vurgu yapmıştır.

Zayıflama Çayı Hazırlama Önerileri

9 Bitkili Zayıflama Çayı Tarifi:

  • Bir çay kaşığı funda yaprağı
  • 3-4 tek kekik yaprağı
  • 1 çay kaşığı mate çayı
  • 6-7 yaprak biberiye
  • 6-7 yaprak çoban çökerten
  • 1 küçük parça barut ağacı kabuğu
  • 1 büyük yaprak sinirli otu
  • 1 yaprak cinnema
  • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
  • 1 bardak kaynamış su

Hazırlanışı: Bitki yapraklarını kaynamış su içine atarak 6-7 dakika dinlenmeye bırakın. Daha uzun süre beklemek acılaşmasına neden olacaktır. Daha sonra süzerek yemeklerden önce bir bardak ölçeğinde içebilirsiniz. Eğer tatlandırmak isterseniz bir limon dilimi ilave edebilirsiniz.

Bitkileri eczane ve attarlardan temin edebileceğiniz gibi 9 bitkili zayıflama çayı hazır paketler olarak da satılmaktadır. Ofçay, Pars, My Slimmer, ve Akdem gibi markalardan istediğiniz birinden hazır olarak bu çayı satın alabilirsiniz.

Uyarı:

Kullandığınız herhangi bir ilaç varsa bu karışımı denemeden önce doktorunuzla görüşmeniz yerinde olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı